UNIWERSYTET ŁÓDZKI DLA DZIECI

Teatr PINOKIO co roku włącza się w działania edukacyjne Uniwersytetu Łódzkiego dla dzieci. W Teatrze w każdym sezonie odbywa się pięć spotkań o różnej tematyce związanej z teatrem.

W sezonie 2015/2016 realizujemy następujące tematy:

18.10.2015

Raz, dwa, trzy: IMPRO! (prow. Przemysław Buksiński)

warsztaty improwizacji scenicznej

Warsztaty improwizacji scenicznej mają na celu, poprzez ćwiczenia i zabawę, wybudować zaufanie do partnerów na scenie oraz nauczyć tworzenia narracji w czasie rzeczywistym poprzez szybkie bodźce: akcja-reakcja.

Przemysław Buksiński jest twórcą i moderatorem grupy „No potatoes”. Aktor lubelskiej Sceny Prapremier InVitro, Kompanii Teatr oraz Teatru H. Ch. Andersena w Lublinie. Od siedmiu lat zajmuje się technikami treningu aktorskiego (Bogusław Schaeffer, Katt Koppet) oraz metodą improwizacji scenicznej, prowadząc warsztaty i szkolenia w całym kraju.

15.11.2015

Przestrzenie dźwiękowe (prow. Piotr Osak)

warsztaty muzyczne

Z czego składa się muzyka? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż nam się wydaje. W trakcie warsztatów poznamy i usłyszymy każdy z jej elementów; zagramy na nietypowych instrumentach, nauczymy się jednej z „Piosenek do grania na nosie”, którą samodzielnie wykonamy, jako ORKIESTRA TEATRU PINOKIO.

Piotr Osak jest aktorem Teatru Pinokio w Łodzi oraz kompozytorem (jego utwory można usłyszeć m.in. w spektaklu „Świnki 3” oraz etiudach z cyklu „3 po 3”)

10.01.2016

Chodź do cienia (prow. Monika Bojanowska)

warsztaty teatru cieni

Technika teatru cieni powstała w III w. p.n.e. w Chinach i, choć jest jedną z najbardziej wymagających technik lalkarskich, do dziś cieszy się dużą popularnością na całym świecie.

Uczestnicy warsztatów wraz z pracownią plastyczną Teatru Pinokio poznają sekrety i tajniki wspomnianej estetyki, opracowując własne lalki cieniowe oraz adaptacje znanych bajek. Na zakończenie warsztatu odbędzie się prezentacja przygotowanych etiud.

Monika Bojanowska jest plastykiem. Wykonane przez nią lalki można oglądać we wszystkich spektaklach prezentowanych na scenach Teatru Pinokio. Specjalizuje się w technice teatru cieni – uczestniczyła m.in. w warsztatach prowadzonych przez Teatr Figur w Krakowie, który jest jednym z czołowych teatrów cieniowych na arenie międzynarodowej.

06.03.2016

Papierniczeni (prow. Ewa Wróblewska)

warsztaty oddychającego papieru

Warsztat oddychającego papieru jest metodą autorską, która ma na celu uwrażliwienie na potencjał drzemiący w materii.  Praca z szarym papierem, oparta na podstawowych zadaniach aktorskich, pozwoli uczestnikom stworzyć niesamowite światy, a także poznać techniki animacji (przedmiotu/ obiektu/ lalki). „Papierniczeni” to odkrywanie niesamowitości struktur, dźwięków oraz emocji, które (naprawdę!) kryje w sobie papier.

Ewa Wróblewska jest aktorką Teatru Pinokio w Łodzi. Wraz z Konradem Dworakowskim posługuje się metodą oddychającego papieru podczas zajęć warsztatowych prowadzonych m.in. z dziećmi, młodzieżą oraz osobami z alternatywną motoryką.

17.04.2016

Ale cyrk! (prow. Carnival Otwarta Przestrzeń Cyrkowa)

warsztaty sztuki cyrkowej

Słyszeliście o formule „Nowego Cyrku”? Takiego, gdzie nie cierpi żadne zwierzę, a osoby w nim występujące tworzą niesamowite spektakle, których elementy cyrkowe wynikają z ich wielkich umiejętności? Właśnie tymi umiejętnościami chcą podzielić się z uczestnikami artyści łódzkiej grupy cyrkowej Carnival. Żonglerka, chodzenie po linie, pantomima i klaunada to zaledwie kropla w cyrkowym morzu zabawy.

Carnival Otwarta Przestrzeń Cyrkowa jest miejscem znanym w Polsce w kontekście nowej pedagogiki cyrku. „Zrzeszeni” w Carnivalu artyści prezentowali swoje umiejętności w wielu przedsięwzięciach artystycznych; zdobywają doświadczenie w kraju i zagranicą. Często współpracują z Teatrem Pinokio w Łodzi.

 

Projekt Uniwersytet Łódzki dla Dzieci powstał z myślą poszerzenia obecnej oferty edukacyjnej Łodzi Akademickiej, adresowanej do dzieci w wieku 7-12 lat. Twórcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Łódzki, a jego sponsorem – Fundusz Innowacyjnej Edukacji UŁ. Projekt ma na celu popularyzację wśród najmłodszych wiedzy z zakresu nauk humanistycznych, ekonomicznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych. Obejmuje cykl zajęć wzorowanych na wykładach i warsztatach akademickich. Podczas zajęć mali studenci poszerzają wiedzę, rozwijają zainteresowania i pasje ucząc się poprzez zabawę. Program obejmuje także serie spotkań skierowanych do rodziców z zakresu wychowania i kształtowania postaw u najmłodszych.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Łódzkiego i Studenckie Koła Naukowe oraz przedstawicieli instytucji, które są Partnerami Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową projektu.


newsletter