Uniwersytet Łódzki dla Dzieci

Teatr PINOKIO co roku włącza się w działania edukacyjne Uniwersytetu Łódzkiego dla dzieci. W Teatrze w każdym sezonie odbywa się pięć spotkań o różnej tematyce związanej z teatrem.

W sezonie 2018/2019 realizujemy następujące tematy:

Czas na Cień – warsztaty teatru cieni – 25 listopada 2018r. – prowadzenie: Plastyk z Pracowni Plastycznej Teatru Pinokio

Technika teatru cieni powstała w III w. p.n.e. w Chinach i, choć jest jedną z najbardziej wymagających technik lalkarskich do dziś cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Uczestnicy warsztatów poznają sekrety i tajniki wspomnianej estetyki, opracowując własne lalki cieniowe oraz adaptacje znanych bajek. Na zakończenie warsztatu odbędzie się prezentacja przygotowanych etiud.

Ale cyrk! – warsztaty sztuki cyrkowej – 3 lutego 2019r. – prowadzenie: Carnival

Słyszeliście o formule „Nowego Cyrku”? Takiego, gdzie nie cierpi żadne zwierzę, a osoby w nim występujące tworzą niesamowite spektakle, których elementy cyrkowe wynikają z ich wielkich umiejętności? Właśnie tymi umiejętnościami chcą podzielić się z uczestnikami artyści łódzkiej grupy cyrkowej Carnival. Żonglerka, chodzenie po linie, pantomima i klaunada to zaledwie kropla w cyrkowym morzu zabawy.

Przestrzeń muzyki – 16 grudnia 2018r. – prowadzenie: Piotr  Osak (aktor Teatru Pinokio)

Z czego składa się muzyka? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż nam się wydaje. W trakcie warsztatów poznamy i usłyszymy każdy z jej elementów. Razem zagramy na nietypowych instrumentach, a także nauczymy się jednej z „Piosenek do grania na nosie”, którą samodzielnie wykonamy, jako ORKIESTRA TEATRU PINOKIO.

Nie śpij! Granie w Impro – 3 marca 2019r. –  prowadzenie: Łukasz Bzura (aktor Teatru Pinokio)

Improwizacja jest powszechnie wykorzystywana w teatrze. Pomaga aktorom zdobyć dystans do samych siebie, a zarazem wydobywa z nich indywidualność i spontaniczność. Na warsztatach dzieci będą uczestniczyły w prostych grach i zabawach, dzięki którym wzrasta koncentracja, refleks i swoboda wyrażania emocji. Będą uczyły się zaufania, akceptacji i zgodnego funkcjonowania w grupie. Zajęcia pozytywnie wpływają na rozwój ruchowy, emocjonalny i intelektualny, a także na koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową. Gry i zabawy improwizacyjne odblokowują potencjał twórczej ekspresji – uczą  otwartości, kreatywności i wiary w siebie.

Papierniczeni – Warsztaty oddychającego papieru – 24 marca 2019r. – Marta Magalska (specjalistka ds. edukacji w Teatrze Pinokio)

Warsztat oddychającego papieru jest metodą autorską, która ma na celu uwrażliwienie na potencjał drzemiący w materii. Praca z szarym papierem, oparta na podstawowych zadaniach aktorskich, pozwoli uczestnikom stworzyć niesamowite światy, a także poznać techniki animacji (przedmiotu / obiektu / lalki). Warsztat oddychającego papieru to odkrywanie niesamowitości struktur, dźwięków oraz emocji, które (naprawdę!) kryje w sobie papier.

Projekt Uniwersytet Łódzki dla Dzieci powstał z myślą poszerzenia obecnej oferty edukacyjnej Łodzi Akademickiej, adresowanej do dzieci w wieku 7-12 lat. Twórcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Łódzki, a jego sponsorem – Fundusz Innowacyjnej Edukacji UŁ. Projekt ma na celu popularyzację wśród najmłodszych wiedzy z zakresu nauk humanistycznych, ekonomicznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych. Obejmuje cykl zajęć wzorowanych na wykładach i warsztatach akademickich. Podczas zajęć mali studenci poszerzają wiedzę, rozwijają zainteresowania i pasje ucząc się poprzez zabawę. Program obejmuje także serie spotkań skierowanych do rodziców z zakresu wychowania i kształtowania postaw u najmłodszych.

Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Łódzkiego i Studenckie Koła Naukowe oraz przedstawicieli instytucji, które są Partnerami Uniwersytetu Łódzkiego dla Dzieci.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową projektu.