BALLADYNY I ROMANSE

Balladyny i romanse

 

Ignacy Karpowicz

Premiera: 1.12.2012

 

Reżyseria: Konrad Dworakowski

Scenografia: Marika Wojciechowska

Muzyka: Piotr Klimek

Ruch sceniczny: Jacek Owczarek

Światło: Bary

Obsada: Hanna Matusiak, Ewa Wróblewska, Żaneta Małkowska, Natalia Wieciech, Mariusz Olbiński, Łukasz Bzura, Łukasz Batko, Małgorzata Krawczenko, Anna Makowska-Kowalczyk (gościnnie)

 

Czas trwania: 2 godziny 15 minut z przerwą

 

Spektakl powstał z inspiracji i w oparciu o wątki nagrodzonej Paszportem Polityki w 2010 roku oraz nominowanej do nagrody NIKE 2011 książki Ignacego Karpowicza. Ze zderzenia świata bogów (granych przez aktorów) i ludzi (lalek prowadzonych przez trzech animatorów) wynikają asocjacje stanowiące punkt wyjścia do rozważań na temat kondycji człowieka, konstrukcji świata oraz zależności między tym, co dotykalne, a tym, co niepojęte.

 

 

Nagrody:

Finał Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2013 roku

Złota Maska za najlepszy spektakl w teatrach lalkowych w sezonie 2012/2013

Nagroda za reżyserię dla Konrada Dworakowskiego, za scenografię dla Mariki Wojciechowskiej oraz za najlepszą rolę żeńską dla Anny Makowskiej na I Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu w 2013 roku

Nagroda „Wyrażenie Życia Lalką” dla najlepszej aktorki: Anny Makowskiej za rolę Narracji oraz Karoliny Gorzkowskiej za rolę Balladyny na VIII Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek”

 

Z recenzji:

„W tym przedstawieniu w zasadzie nie ma rzeczy niemożliwych. Lalka może wdrapywać się na nogę aktorki, usiąść na biodrze i dialogować, przedmioty mówią, a Chrystus buntuje się przeciwko Ojcu i roztrząsa teleologiczne dylematy Trójcy Świętej. Poszczególne sceny zmieniają się w rytm podobnych sekwencji muzycznych, mocnych, ostrych, rytmicznych, bębniarskich motywów, przypominających te z trybun piłkarskich mistrzostw świata”.
Bartłomiej Miernik „Teatr”

 


newsletter