B@JKI ROBOTÓW

B@jki robotów

Stanisław Lem

scenariusz i adaptacja: Martyna Lechman

reżyseria: Daria Kopiec

scenografia: Anna Skupień, Katarzyna Szczurowska

muzyka: Natalia Czekała

ruch sceniczny: Aneta Jankowska

projekcje: Magdalena Parszewska

obsada: Hanna Matusiak, Ewa Wróblewska / Paulina Mikuśkiewicz, Łukasz Batko, Piotr Czekalski, Piotr Osak

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 11+

czas trwania: 1 godzina 15 minut bez przerwy

Nadrzędnym tematem spektaklu jest technologizacja życia i wirtualizacja tożsamości. Żyjemy w świecie maszyn, bez których nasza codzienność nie istnieje. Człowiek zatracił granice pomiędzy światem wirtualnym i rzeczywistym. Ideałem jest maszyna, jako realizacja doskonałego „ja”, czystego intelektu, nieograniczona ludzkimi potrzebami.

Wirtualny kosmos jest nieskończony. Z ciemności wyłania się Konstruktor, stwarza żelazne anioły – elektroprzyjaciół. Udoskonala je cybernetycznie, minimalizuje, a na koniec pieczętuje symbolem serca. Elektroprzyjaciel to istota doskonała, byt w niebycie, wirtualny towarzysz, maszyna. W wirtualnym świecie pojawia się człowiek z krwi i kości – Bladawiec.  W tajemnicy przed Konstruktorem zaczyna programować  równoległy wirtualny świat. Stwarza elektroprzyjaciół na swoje podobieństwo. Bladawiec za wszelką cenę chce nawiązać kontakt  z wirtualnymi towarzyszami. Niestety, pozornie idealny świat zaczyna żyć własnym życiem, a postaci rywalizują ze sobą, bo każda z nich chce mieć władzę absolutną.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie opowiadań Stanisława Lema: „Przyjaciel Automateusza”, „Maszyna Trurla”, „Jak ocalał świat”, „Wielkie lanie”, „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali”.

Nagrody:

Złota Maska za najlepszy spektakl w teatrach lalkowych w sezonie 2016/2017


newsletter

Font Resize