PIPPI POŃCZOSZANKA

Pippi Pończoszanka

 

Astrid Lindgren

tłumaczenie: Agnieszka Hein/Magda Godlewska

premiera: 6.07.2013

 

reżyseria i teksty piosenek: Konrad Dworakowski

scenografia: Marika Wojciechowska

muzyka: Piotr Klimek

 

obsada: Dominika Majewska / Natalia Wieciech, Hanna Matusiak, Żaneta Małkowska, Ewa Wróblewska, Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Piotr Osak, Mariusz Olbiński

cyrkowcy: Marzena Lesiak / Agnieszka Kwiatkowska, Mateusz Kownacki/Paweł Łobanowski, Stanisław Madej/Michał Ratajski

muzycy z zespołu Bura Kura: Konrad Dworakowski,  Piotr Fronczak/Kamil Stasiak, Michał Nowak, Paweł Jabłoński

 

czas trwania: 1 godz. 30 minut z przerwą + 30 minut koncertu

 

Pippi Pończoszanka w gronie piratów-akrobatów w wakacje przemierza całą Polskę. Możecie spotkać ją w namiocie cyrkowym oraz Wozie Metafizycznym (mobilna scena Teatru Pinokio), który latem zmienia się w Willę Śmiesznotkę. Ruda dziewczynka z ogromną fantazją i mnóstwem pomysłów nie siedzi prosto przy stole, śpi
z nogami na poduszce i nie lubi, jak każe jej się coś robić. Jest samodzielna, odważna i silna, ale bardzo tęskni za swoimi rodzicami.

 

Twórcy, cyrkowo-muzycznego przedstawienia podejmują temat miejsca dziecka
w społeczeństwie, pytają o jego prawo do indywidualności i o możliwość decydowania
o sobie. Jednocześnie chcą przypomnieć dorosłym, jak ważną rolę pełnią oni w procesie kształtowania tożsamości swoich dzieci.

 

Spektakl „Pippi Pończoszanka” jest częścią projektu artystycznego realizowanego w ramach programu „Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Przedstawienie można zobaczyć w miejscowościach o utrudnionym dostępie do kultury. Na projekt składają się: spektakl, koncert, parada i warsztaty artystyczne.

 

Z recenzji:

„Cyrkowe sztuczki stają się częścią teatralnego tworzywa, nie służą tylko zadziwieniu lub rozśmieszeniu. Służą ożywieniu rzeczywistości erupcyjną siłą dziecięcej wyobraźni, ale dzięki nim otrzymujemy też sceny poetyckie (Pippi tęskniąca do matki-anielicy), w których to co cyrkowe pozwala nieść sensy daleko poważniejsze”.

Łukasz Kaczyński, Pippi Pończoszanka w Teatrze Pinokio, „Dziennik Łódzki”, 8.07.2013.

 


newsletter