SAMOGRAJ

Samograj

premiera: 25.03.2017

scenariusz, reżyseria i scenografia: Konrad Dworakowski

kostiumy: Martyna Štěpán-Dworakowska

muzyka: Piotr Klimek

ruch sceniczny: Anatoliy Ivanov

występują: Małgorzata Krawczenko, Żaneta Małkowska, Hania Matusiak, Ewa Wróblewska / Joanna Chmielecka, Natalia Wieciech, Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Piotr Osak

Małgorzata Pawluk – wiolonczela, Olek Wojciechowski – głos

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 6-10 lat.
czas trwania – 55 min

„Samograj” to spektakl zbudowany z impresyjnych obrazów opartych na ruchu i grze aktora. Realizatorzy przedstawienia pokazują widzom, jak bez użycia słowa, z niewielką ilością przedmiotów, można budować każdy z wymyślonych światów i każdą, choćby najmniej prawdopodobną historię. Aktorzy wykorzystując różne techniki animacji, sięgają po elementy wielu konwencji teatralnych – zabawę z formą, pantomimę, teatr gestu. Dzięki obrazom scenicznym zapoznają dzieci z tematem materii w świecie i jej relacji z człowiekiem. Ulegając przemożnej sile kreacji, aktorzy tworzą w przestrzeni sceny świat, odrzucając obawę przed konsekwencjami. Przyglądają się, razem z widzami, światu wokół, by odkryć, kto jest autorem partytury, która czyni go tak niezwykłym.

Spektakl powstał w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce.

Z recenzji:

„Kulki, piłeczki, kuliste lampiony, ale też atomy i planety – zarówno mikro-, jak i makrokosmos zbudowane są z kuleczek, którymi jakaś siła żongluje nam przed oczami. Z takich kolorowych piłeczek aktorzy potrafią wyczarować cały świat, przedstawić nam najróżniejsze opowieści, traktując kuleczki jako rekwizyty, elementy scenografii lub przedmioty, które można w różny sposób animować.”

Piotr Grobliński, Kalejdoskop Kulturalny Reymont


newsletter