TULILULI

na podstawie tekstu Joanny Kulmowej

Reżyseria: Justyna Zar

Scenografia: Sylwia Maciejewska

Muzyka i reżyseria dźwięku: Adam Świtała

Ruch sceniczny: Michał Ratajski

Obsada: Małgorzata Krawczenko, Natalia Wieciech / Żaneta Małkowska

Premiera: 27 października 2016 r.

Spektakl dla widza w wieku 0+.

Czas trwania: 30 minut

Tuliluli to spektakl – rodzaj instalacji teatralnej. Scenariusz powstał z myślą o najmłodszym widzu, który nie myśli jeszcze w sposób fabularny. Przebieg dramaturgiczny spektaklu jest tu drugorzędny. Proste ramy konstrukcyjne – prowadzone od przebudzenia do ponownego zaśnięcia – dopełniają plastyka i ruch. Miękka, puchowa przestrzeń, gra świateł, obłe kształty sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa dziecka, pobudzają jego kreatywność i chęć poznawania świata. Taniec i elementy pantomimy pozwalają oswoić okalającą widzów przestrzeń.

W trakcie kilku etiud teatralnych uczestnicy wraz z aktorkami odbywają podróż po świecie nocnego nieba: bawią się księżycowym światłem, balonowymi chmurami, lecą na księżyc, który spada na ziemię w postaci wielkiej, jasnej kuli. Każdemu ze zjawisk towarzyszy inny dźwięk muzyczny, sprawiając wrażenie jakby niebo tętniło własną muzyką.

Spektakl powstał z inspiracji projektem artystyczno-badawczym „Baby space” Daliji Aćin Thelander zrealizowanym przez Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci.

Z recenzji:

Spektakl proponuje intensywną przeprowadzkę do świata wyobraźni. Napędzają ją środki wyrazu nawiązujące do najprostszych doświadczeń, języka gestów i dźwięków, którym widz się posługuje. […] to udany teatr inicjacyjny, oswajający z teatralnym sposobem formułowania myśli i budzenia emocji przez zabawę. […] Premierą Schabowskiej Pinokio zrobił kolejny krok ku Centrum Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, w które ma się zmienić. Już dziś bez Tuliluli trudno wyobrazić sobie łódzki teatr”.

Łukasz Kaczyński, Spektakl-instalacja Tuliluli w Teatrze Pinokio w Łodzi, „Dziennik Łódzki”, 30.10.2016 r.

Projekt plakatu: Ola Płocińska

Zdjęcia: HaWa