Łukasz Batko nagrodzony Srebrnym Pierścieniem Kultury!

Międzynarodowy Dzień Teatru był szczęśliwy dla Teatru Pinokio w Łodzi. Łukasz Batko, który jest związany z Teatrem Pinokio od 2012 roku, został uhonorowany niezwykle prestiżowym Srebrnym Pierścieniem Kultury – nagrodą przyznawaną przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Nagroda ta wręczana jest najlepszym aktorkom i aktorom łódzkich scen od 1972 roku.

W związku z tym wyjątkowym wydarzeniem Konrad Dworakowski, Dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi wystosował poniższy list otwarty:

Z ogromną radością przyjąłem wręczenie nagrody Srebrnego Pierścienia aktorowi Teatru Pinokio w Łodzi, Łukaszowi Batko. To wspaniałe i zobowiązujące odznaczenie. Traktuję to jako gest wobec całego środowiska teatrów lalek i teatrów dla dzieci. O ile mi wiadomo zauważenie i docenienie młodego aktora z tego środowiska nagrodą tej rangi, nie ma precedensu. To przede wszystkim komunikat równoprawności sztuki jaką w naszych teatrach uprawiamy, uznanie dla ciężkiej pracy artystów, którzy pracują w bardzo delikatnej i wrażliwej materii, materii teatru dla widzów młodych i najmłodszych. To czyni naszą pracę wyjątkową i wymagającą. Artyści adresujący swoją twórczość do dzieci i młodzieży pełnią rolę kulturotwórczą, kształtują postawy, pomagają odbiorcom kultury stawać się mądrymi i krytycznymi wobec rzeczywistości jaka nas otacza. Nagrodzony przez Państwa Srebrnym Pierścieniem Łukasz Batko bez wątpienia należy do najlepszych z nich. Wszechstronnie uzdolniony, zaangażowany w projekty społeczne, pokorny wobec trudnego zawodu jaki wykonuje, nieustannie się rozwija i podnosi kompetencje. Bardzo się cieszę i dziękuję, że osoba o tych przymiotach znalazła się w kręgu Państwa zainteresowania. Jestem przekonany, że jego nieudawane zaskoczenie i autentyczne zakłopotanie podczas wręczenia nagrody jest dowodem skromności i dystansu jaki ma do siebie. Wierzę, że nagroda ta utwierdzi go w przekonaniu, że droga jaką wybiera rozwijając swój warsztat i talent w Łodzi, w Teatrze Pinokio jest wyborem najlepszym, motywującym i perspektywicznym. Ta nagroda to także sygnał dla innych twórców naszego środowiska, że piękne i wartościowe dzieła mogą powstawać także w cieniu. I choć miarą sukcesu nie zawsze są srebrne pierścienie i klejnoty, zawsze warto powalczyć o jakość i poziom artystyczny, zawsze warto powalczyć o teatr.

Konrad Dworakowski

Dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi