PINOKIO PONOWNIE W KATOWICACH!

Już w sierpniu Teatr Pinokio w Łodzi i Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy rozpoczyna niezwykłe działania kulturalne w Katowicach, w dzielnicach Załęże i Zawodzie.

Teatr i sztuka wyjdzie na ulice, zawita w podwórkach, zagości na placach. Realizatorzy- aktorzy, muzycy, plastycy zapraszają do uczestnictwa w kulturze, chcą też być zapraszani na podwórka i zaułki.

 

„MIASTO BEZ OGRÓDEK” to kontynuacja dwuletnich działań o charakterze lokalnym. Oferujemy w trakcie wakacji 2018 działania społeczno edukacyjno-kulturalne w Załężu oraz Zawodziu- zdegradowanych dzielnicach Katowic, skierowane do szerokiej grupy odbiorców (szczególnie mieszkańców, funkcjonujących w społecznościach wykluczonych, niemających kontaktu z teatrem i kulturą).

 

Projekt składa się z części warsztatowej oraz multimedialnego spektaklu. Będą mu towarzyszyły konsultacje społeczne. Po czasie twórczych spotkań i różnorodnych warsztatów z mieszkańcami (m.in. działania happeningowe na podwórkach i w zaułkach dzielnic „Luftujemy Bramy”), w finale odbędzie się spektakl plenerowy “WY/PATRZ/MY” inspirowany instalacją „Lustro Dzielnic ”, portretami filmowymi mieszkańców, ich opiniami na temat miejsca zamieszkania. W ten sposób mieszkańcy będą mieli wpływ na kształt wypowiedzi artystycznej. Współpraca z lokalnymi ośrodkami kultury i pomocy społecznej pogłębi relacje z mieszkańcami.

 

Nasze działania planujemy między 1 a 19 sierpnia br.

„Lustro Dzielnic”

Na początku sierpnia Lustra staną w dzielnicach Zawodzie i Załęże

Chcemy zachęcić do przyjrzenia się bliżej odbiciom swojej dzielnicy. Może wyda się inna niż w rzeczywistości?

Instalacji  towarzyszyć będą działania związane z portretowaniem, przyglądaniem się sobie z bliska i potrzebom dzielnicowym.

Działania mieszkańców  z obiektem, teksty przechodniów zostaną przetworzone w artystyczną wypowiedź o kondycji dzielnic.

Chcemy by Lustro Dzielnic miało charakter nie tylko artystyczny, ale przede wszystkim społeczny i integracyjny.

 

Warsztaty filmowe „Obrazki z Dzielnicy”

Klub „Wysoki Zamek” (Załęże) oraz Centrum Aktywności Lokalnej ( Zawodzie)

Warsztaty mają na celu pokazanie sposobu pracy ze sprzętem audiowizualnym oraz stworzenie krótkiego filmu o miejscu, gdzie młodzież przebywa na co dzień.

Z pomocą prowadzących uczestnicy stworzą własny scenariusz filmowy, odegrają role filmowe, staną się operatorami kamer, realizatorami dźwięku, scenografami oraz będą mieć wpływ na montaż filmu. W zależności od pomysłu i kreatywności uczestników powstanie film fabularny lub dokumentalny. Tematem filmu jest dzielnica Załęże i Zawodzie.

Prowadzenie warsztatów: Stowarzyszenie Kamera

 

Warsztaty teatralne „Rysy Dzielnicy”

MDK Zawodzie

Dom Aniołów Stróżów

Nauczymy się opowiadania historii, przybliżymy podstawowe formy teatru oraz podstawy improwizacji. Przed uczestnikami stanie zadanie wcielenia się nie tylko w role aktorów, ale również Reporterów -Detektywów podążających za najciekawszymi historiami dzielnicowymi.

Materiał, który zbiorą posłuży jako kanwa scenariusza multimedialnego spektaklu „WY/PATRZ/MY”. Celem spotkania jest także nauczenie wychodzenia poza dotychczasowe ramy społeczne, pobudzenie w uczestnikach potrzeby sprawczości oraz umiejętności pracowania w grupie.

Prowadzenie: Przemysław Buksiński, Mateusz Mikosza, Honorata Mierzejewska- Mikosza

 

Warsztaty kreatywne „Luftujemy Bramy”

Dom Aniołów Stróżów

MDK Zawodzie

Podczas twórczych spotkań uczestnicy z pomocą scenografów stworzą zaproszenia na spektakl, ogłoszenia, plakaty. Nie boimy się ubrudzić, nie chcemy się ograniczać żadną wybraną techniką plastyczną! Razem wykreujemy niezapomniane dzieła- wypowiedzi o sobie i dzielnicy.

Dzieci zamieszczą wykonane prace w ważnych dla nich miejscach w dzielnicach. Chcemy ożywić dzielnicowe zaułki, zwrócić uwagę mieszkańców na zapomniane piękno. Stworzone dzieła staną się wyrazem lokalnego street artu, land artu.

Prowadzenie: Ewa Woźniak oraz Teresa Woźniak-Pacan

 „WY/PATRZ/MY” – spektakl multimedialny

Pokazy 17, 18, 19 sierpnia

Zawodzie i Załęże

Reżyseria: Konrad Dworakowski, muzyka: Piotr Klimek, scenografia: Marika Wojciechowska. Występują aktorzy Teatru Poddańczego wraz z Przemysławem Buksińskim.

 

Projekt jest bezpłatny i jest finansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.