W PoLesie gramy – 594. urodziny Łodzi w Teatrze Pinokio

W weekend obchodów 594. urodzin Łodzi, 29 i 30 lipca, zapraszamy na podwórka Teatru Pinokio (ul. Kopernika 16) i Społecznie Zaangażowanych (Stare Polesie / Miejsce Spotkań – ul. 28 pułku Strzelców Kaniowskich 9).

We współpracy ze Stowarzyszeniem Społecznie Zaangażowani zrealizujemy projekt “W PoLesie gramy”, na który złożą się spacer i warsztaty dla dzieci, dwie wystawy fotograficzne i instalacja uliczna, dzięki której łodzianie będą mogli nagrać urodzinowe życzenia dla miasta.

Projekt ma na celu zachęcenie zarówno dzieci, jak i dorosłych do uważnego i krytycznego patrzenia na miejsce, w którym żyją – na miasto, dzielnicę, ulicę. Obchody urodzin miasta to dobry moment żeby przyjrzeć mu się z uwagą, zastanowić nad jego zaletami i bolączkami, podjąć działanie na jego rzecz. W swoje urodziny, jak każdy jubilat, to właśnie samo miasto powinno być w centrum zainteresowania.

Projekt rozpoczniemy, w tygodniu poprzedzającym Święto Łodzi, warsztatami z fotografii otworkowej dla dzieci ze Starego Polesia, dzielnicy, w której mamy siedzibę. To tu skupia się wiele miejskich problemów, a jednocześnie zachodzi dynamiczna zmiana. Chcemy, razem z młodymi mieszkańcami dzielnicy, uchwycić ten liminalny moment, przypatrzeć się kontrastom, zapytać co z nich wynika. Fotografia otworkowa jest techniką, która niejako zmusza twórcę do skupienia, bardzo świadomego i uważnego wybierania fotografowanego obiektu czy przestrzeni,
a jednocześnie pozostawia element niepewności i tak jak nad miastem, nie można nad nią całkowicie zapanować. Do warsztatu fotograficznego dzieci przygotuje spacer-warsztat ulicami Starego Polesia, przeprowadzony przez Społecznie Zaangażowanych. Gotowe zdjęcia będą tworzyć pierwszą z wystaw na podwórku siedziby Stowarzyszenia, przy ul. 28 pułku Strzelców Kaniowskich 9.

Druga wystawa, na podwórku Teatru Pinokio (ul. Kopernika 16), będzie zapisem poszukiwań i pracy młodych twórców. Profesjonalni fotograficy, Aneta Wawrzoła i Grzegorz Habryn (znani jako HaWa), wykonają artystyczną dokumentację poczynań dzieci. Odwiedzający wystawę zostaną wciągnięci w swoisty „łańcuch” spojrzeń – obejrzą zdjęcia będące efektem podpatrywania dzieci przyglądających się miastu.

Dodatkowo, w obu lokalizacjach, stanie instalacja „Ściana Krzyku” (wg projektu Mariki Wojciechowskiej), która powstała przy udziale Teatru Pinokio. W czerwcu można było jej doświadczyć w Katowicach w ramach projektu „Miasto bez ogródek”. Instalacja polega na zbieraniu opowieści mieszkańców miasta, historii związanych z miejscem zamieszkania, pochwał i skarg.
Łodzianie będą mieli okazję złożyć swojemu miastu osobiste życzenia z okazji jego święta. Zebrane głosy posłużą jako tło dźwiękowe do performatywnego spektaklu, który powstanie we współpracy z Teatrem Poddańczym i zostanie pokazany jesienią w Teatrze Pinokio.

Wystawy i instalacja będą dostępne w dniach 29-30 lipca 2017r. w siedzibie Teatru Pinokio (ul. Kopernika 16) i Społecznie Zaangażowanych (Stare Polesie / Miejsce Spotkań – ul. 28 pułku Strzelców Kaniowskich 9).

sobota, 29.07 – od g. 14.00 do g.18.00
niedziela, 30.07 – od g. 10.00 do g. 15.00