MAJ W PINOKIU – TULILULI

Tuliluli
na podstawie tekstu Joanny Kulmowej
prapremiera: 27.10.2016

reżyseria: Justyna Schabowska
scenografia: Sylwia Maciejewska
muzyka i reżyseria dźwięku: Adam Świtała
ruch sceniczny: Michał Ratajski
projekcje: Piotr Ludwik

obsada: Małgorzata Krawczenko, Natalia Wieciech

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 0-3 lata.
czas trwania: 30 min.

Tuliluli to spektakl, rodzaj instalacji teatralnej. Scenariusz powstał z myślą o najmłodszym widzu, który nie myśli jeszcze w sposób fabularny. Przebieg dramaturgiczny spektaklu jest tu drugorzędny. Proste ramy konstrukcyjne – prowadzone od przebudzenia do ponownego zaśnięcia – dopełniają plastyka i ruch. Miękka, puchowa przestrzeń, gra świateł, obłe kształty sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa dziecka, pobudzają jego kreatywność i chęć poznawania świata. Taniec i elementy pantomimy pozwalają oswoić okalającą widzów przestrzeń.

W trakcie kilku etiud teatralnych uczestnicy wraz z aktorkami odbywają podróż po świecie nocnego nieba: bawią się księżycowym światłem, balonowymi chmurami, lecą na księżyc, który spada na ziemię w postaci wielkiej, jasnej kuli. Każdemu ze zjawisk towarzyszy inny dźwięk muzyczny, sprawiając wrażenie jakby niebo tętniło własną muzyką.

„Spektakl powstał z inspiracji projektem artystyczno-badawczym „Baby space” Daliji Aćin Thelander zrealizowanym przez Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci”.

Z recenzji:

„Spektakl proponuje intensywną przeprowadzkę do świata wyobraźni. Napędzają ją środki wyrazu nawiązujące do najprostszych doświadczeń, języka gestów i dźwięków, którym widz się posługuje. […] to udany teatr inicjacyjny, oswajający z teatralnym sposobem formułowania myśli i budzenia emocji przez zabawę. […] Premierą Schabowskiej Pinokio zrobił kolejny krok ku Centrum Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, w które ma się zmienić. Już dziś bez Tuliluli trudno wyobrazić sobie łódzki teatr”.

Łukasz Kaczyński, Spektakl-instalacja Tuliluli w Teatrze Pinokio w Łodzi, „Dziennik Łódzki”, 30.10.2016.