Ojczyzna

Spektakl Teatru Polskiego w Poznaniu.

Reżyseria:  Justyna Sobczyk
Dramaturgia:  Justyna Lipko-Konieczna
Scenografia i kostiumy:  Jakub Drzastwa
Asystent scenografa:  Emil Wysocki
Muzyka:  Robert Piernikowski
Ruch sceniczny:  Janusz Orlik
Reżyseria świateł:  Justyna Łagowska
Koordynator projektu:  Sandra Lewandowska
Inspicjent:  Agnieszka Misiewicz

Obsada:
Paweł Siwiak /Klocek/
Piotr B. Dąbrowski /Dom/
Ewa Szumska /Droga/                                                                                                                                     Mariusz Adamski /Pan Wojsko/                                                                                                                       Barbara Krasińska /Mowa/

Spektakl dla osób od lat 6.

Czym jest ojczyzna?

Kiedy dorosły staje przed takim wyzwaniem i nie chce uciekać od odpowiedzi w swój skomplikowany i abstrakcyjny język, otwiera się pole na prawdziwie twórcze spotkanie. Aby mogło do niego dojść, trzeba pozwolić sobie na ryzyko niewiedzy i błądzenia w poszukiwaniu odpowiedzi, ale zawsze w relacji z dzieckiem. Takie możliwości wspólnego bycia w procesie odkrywania skomplikowanych treści daje ZABAWA.

Twórcy spektaklu, który powstał na podstawie utworu Wielkiej Poetki z Puszczykowa, twórczyni tekstów dla teatru pisanych z myślą o jego najmłodszych odbiorcach – Krystyny Miłobędzkiej, wirtuozki słowa, podążają za autorką w jej podróży w świat dziecięcych zabaw. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry, wspólne budowanie, rozkładanie i burzenie prowadzą bohaterów krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie OJCZYZNA.

Zabawa prowadzona przez pięciu bohaterów: Klocka, Mowę, Pana Wojsko, Drogę i Dom to wprowadzanie w świat coraz bardziej skomplikowanych znaczeń i relacji, za którymi podąża dziecko, by stać się dorosłym, żeby zrozumieć jego świat.

Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk