X Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela NATURATYKA 2021

X Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela / NATURATYKA

2 – 11 lipca 2021 r. W dniach 2 – 11 lipca 2021 roku odbędzie się jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i ich najbliższych w Polsce – X Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela. W jego ramach pokażemy spektakle na żywo i w formie transmisji on-line oraz zaprosimy Was na otwarte panele dyskusyjne, różnorodne spotkania warsztatowe i koncerty, które zapewnią wszystkim codzienną dawkę dobrej i pięknej energii. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest NATURATYKA. Przez ten dziwny, tajemniczy twór rozumiemy naturę, która domaga się naszej uwagi oraz ludzki umysł, który poszukuje nowego ładu i harmonii. Widzimy w NATURATYCE potencjał eko i zero waste, czujemy nieposkromiony taniec żywiołów i szaleństwo planet, słyszymy kosmiczną melodię Początku i Końca. Poszukujemy w niej wspólnoty i korzeni, która tę wspólnotę umacniają. Wybierzcie się z nami w podróż, która pozwoli wsłuchać się w tykający zegar świata.

proj. Studio Warto

2 lipca (piątek) / dzień: natury dobro-stanu

CYKL PANELI DYSKUSYJNYCH DOBRO-STAN (Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi)

Cykl otwartych paneli dyskusyjnych pod wspólnym hasłem DOBRO-STAN: o prawie dziecka do natury, naturze trudnych relacji i sytuacji przemocowych w szkołach podstawowych oraz na uczelniach wyższych, w tym artystycznych. Zaproszeni do paneli moderatorzy oraz prelegenci wspólnie z  odbiorcami postarają się przyjrzeć naturze, ekologii i ściśle związanemu z nimi dobrostanowi emocjonalnemu dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

12:00 Prawo Dziecka do Natury

prowadzenie: Anna Stojanoska (Pracownia Terapeutyczno-Edukacyjna Nowe Horyzonty, Fundacja Zrozumieć Autyzm, Hope For Children CRC Policy Center)

prelegenci: Joanna Jaskółka (blog Matka Tylko Jedna), Emilia Twardowska (Fundacja Dmuchawiec)

13:30 Pomocy, przemoc! Natura trudnych relacji w szkołach podstawowych

prowadzenie: Anna Stojanoska (Pracownia Terapeutyczno-Edukacyjna Nowe Horyzonty)

prelegenci: Katarzyna Topolska (Fundacja Innopolis), Joanna Sass-Gust (Fundacja Słonie na Balkonie)

15:00 Pomocy, przemoc! Natura trudnych relacji w uczelniach wyższych

prowadzenie: dr Monika Kwaśniewska-Mikuła (Uniwersytet Jagielloński)

prelegenci: prof. dr hab. Aneta Głuch-Klucznik (AST filia we Wrocławiu, Wydział Lalkarski), mgr Paulina Walendziak (Absolwentka PWSFTviT w Łodzi)

17:00 GRANIE NA EKRANIE (podwórko Teatru Pinokio w Łodzi)

Nie ograniczaj mnie / Grupa Integra,  Teatr Rozbark / dla widzów w wieku 16+

INTEGRA to grupa taneczno-ruchowa, zainicjowana i prowadzona przez Ewelinę Dehn i Beatę Grzelak-Szwedę, działająca przy Teatrze Rozbark od 2014 roku. Jej celem jest przełamywanie barier tanecznych, dotyczących szeroko pojętej niepełnosprawności. Grupa zrzesza zarówno osoby pełno, jak i niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie. Ideą, która towarzyszy grupie jest integracja pomiędzy osobami pełno i niepełnosprawnymi. Wierzymy, że chęć działania, wyrażania siebie poprzez teatr i taniec jest tą siłą, która może połączyć ludzi i wykrzesać z nich to, co najlepsze. INTEGRA jest przestrzenią dla ludzi i między ludźmi, jest ich azylem i strefą wolności.

czas trwania: 40 minut

20:00 BEFORE PARTY (Niebostan)

3 lipca (sobota) / dzień: natury mikro/makro fauny

10:00 ŚNIADANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

10:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Motyle opowieści / Natalia Zdrzałek, Śląski Ogród Botaniczny / dla dzieci w wieku 3+ i ich opiekunów

Motyle… Ich urok i delikatność przyciągają uwagę, ale nim stały się uskrzydlonymi owadami, musiały przejść długą i intrygującą drogę. Na warsztacie uczestnicy dowiedzą się między innymi jak wygląda dzieciństwo motyli i czym jest metamorfoza (każdy ma przecież szansę na zmianę!). Zajęcia prowadzone są w nurcie pedagogiki przeżyć, dzięki czemu dzieci angażują się w owadzią opowieść. Podsumowanie przygody odbywa się w formie praktycznego warsztatu dostosowanego do małych najnajowych rączek.

czas trwania: 45 minut

12:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Leśne opowieści / Natalia Zdrzałek, Śląski Ogród Botaniczny / dla dzieci w wieku 8+

Las to złożony ekosystem, który jest domem dla wielu stworzeń. Przedzierając się przez jego ostępy można poznać ciekawych mieszkańców. Warsztat prowadzony jest przez Leśnego Skrzata, piastuna lasu, który potrzebuje pomocy w opiece nad niektórymi zwierzętami. Aby móc się zaangażować, najpierw je trzeba poznać. Nauka przez zabawę to coś, co lubimy najbardziej. Na zakończenie uczestnicy warsztatu wykonają indywidualnie leśne dzieła sztuki.

czas trwania: 1 godzina 30 minut

14:00 SCENO-GRANIE (Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi)

Bajka Zjajka / Teatr Pinokio w Łodzi / dla dzieci w wieku 1-4 lat i ich opiekunów

Jestem duży. Jestem PUC!

Jestem jeszcze mała! Mały? Jestem CIUT!

A jak ona się nazywa?

Jest z jajka, to może… ZJAJKA!

Puc i Ciut – bohaterowie i przyjaciele – podczas wspólnej zabawy odkrywają… jajko. Z jajka wykluwa się gąsienica – Zjajka. Młodzi odkrywcy postanawiają się o nią zatroszczyć. Efekt przechodzi ich najśmielsze oczekiwania. Bajka Zjajka to opowieść o dostrzeganiu świata, o poznawaniu i postrzeganiu rzeczywistości, która równie prawdziwie otacza najmłodszych.

Spektakl DLA i O najnajach.

czas trwania: 50 minut

17:00 GRANIE NA EKRANIE (podwórko Teatru Pinokio w Łodzi)

Bambi, opowieść leśna / Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie / dla dzieci w wieku 8+

Powieść dla dzieci Bambi, opowieść leśna została napisana i opublikowana przez austriackiego pisarza Felixa Saltena w 1923 roku. To historia żyjących w lesie zwierząt, wśród których jelenie stanowią grupę niemal arystokratyczną. Leśne życie opisane przez Saltena to nie sielanka. Obok miłych i pięknych chwil zdarzają się bowiem sytuacje pełne agresji czy wręcz tragedie, a zwierzęcy bohaterowie powieści zdają się być lustrzanym odbiciem społeczeństwa ludzkiego. Są wśród nich bohaterowie i tchórze, agresorzy i obrońcy, a cała powieść do złudzenia przypomina powstałą długo później historię z Króla Lwa.

czas trwania: 1 godzina 15 minut

20:00 KONCERTOWANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

City Bum Bum Ensemble

4 lipca (niedziela) / dzień: natury komunikacji

10:00 ŚNIADANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

10:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

PogadajmyWarsztaty z Polskiego Języka Migowego / Agnieszka Raj-Kubat / dla dzieci w wieku 9+

Warsztaty z języka migowego stanowią intrygującą nowość dla dzieci i ich opiekunów, przy równoczesnym zwróceniu uwagi na fakt, że PJM jest przede wszystkim naturalną formą komunikacji dla osób z dysfunkcjami słuchu. Spotkanie przeprowadzane w atmosferze nauki poprzez zabawę pozostaje w pamięci uczestników na długo. Odpowiednio dobrane metody i narzędzia sprawiają, że dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem przyswajają kolejne znaki i zwroty. W nawiązaniu do spektaklu Morze ciche warsztaty staną się jednocześnie punktem wyjścia do rozmowy o oswajaniu inności w poszanowaniu dla drugiego człowieka.

czas trwania: 1 godzina 30 minut

12:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

PogadajmyWarsztaty z Polskiego Języka Migowego / Agnieszka Raj-Kubat / dla dzieci w wieku 9+

17:00 SCENO-GRANIE (Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi)

Morze ciche / Teatr Nowy w Zabrzu / dla dzieci w wieku 9+

Głównym bohaterem spektaklu jest nastoletni Emilio. Tematem, jego dorastanie – wśród rówieśników, rodzeństwa, rodziców w krajobrazie śródziemnomorskiej, słonecznej Katalonii. Emilio jednak nie jest zwykłym chłopcem – nie zna bowiem, tak oczywistego dla większości ludzi, świata dźwięków – nie słyszy od urodzenia. Nie zna swojego głosu, a nawet się go boi. Potrzebuje „tłumacza” – kogoś, kto przełoży mu język dźwięków na jego własny. Znajduje się przyjaciel rodziny – Javier. Tylko jak przełożyć na ten „cichy” język szum fal, pisk mew, płacz dziecka, czy pijackie wrzaski ojca? Poetycka i mądra opowieść, która daje wiarę w sens życia, nawet wtedy, gdy świat nie chce nas usłyszeć. Historia chłopca, który szuka akceptacji i zrozumienia. Opowieść o dorosłych  i wyzwaniach, w obliczu których stają, by odpowiedzialnie i mądrze wychować dziecko.

Spektakl dla osób słyszących i niesłyszących, grany w języku migowym.

czas trwania: 1 godzina 10 minut

20:00 KONCERTOWANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

Janusz Prusinowski Kompania

5 lipca (poniedziałek) / dzień: natury mikro/makro flory

10:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Roślinne pyszności Zjadliwości / Zjadliwości / dla dzieci w wieku 8+

Kulinarne warsztaty międzypokoleniowe, w czasie których dzieci i ich opiekunowie mają szansę (przy)gotować oraz (z)degustować posiłki kuchni roślinnej. Tym razem w warsztatowym menu znajdą się: bezjajeczna pasta z cieciorki, bezrybna pasta z tofu i nori oraz orzeźwiające lody z bananów i owoców sezonowych. Łódzkie Zjadliwości udowadniają, że zdrowe, proste i pyszne może iść ze sobą… w trójce.

czas trwania: 1 godzina 30 minut

12:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Roślinne pyszności Zjadliwości / Zjadliwości / dla dzieci w wieku 8+

12:00 SCENO-GRANIE (Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi)

Planeta Einsteina / Teatr Animacji w Poznaniu i Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach / dla dzieci w wieku 8+

Einstein – bo tak wszyscy nazywają Jaśka – ma osiem lat i rodziców fizyków. Rodzice właśnie odkryli życie pozaziemskie i cała rodzina ma się przeprowadzić na nową planetę. Wszyscy się cieszą, poza Einsteinem. Chłopiec boi się nowych doświadczeń, nowej szkoły i nowych kolegów. Przeprowadzka jest jednak postanowiona. Einstein ląduje tam, gdzie nigdy wcześniej nie był. Poznaje chłopców, których nigdy wcześniej nie znał, a także niezwykłego przyjaciela, który próbuje mu pomóc w akceptacji zmian. Czy chłopcu uda się polubić nową – kosmiczną rzeczywistość? Czy będzie tam szczęśliwy? Planeta Einsteina kryje wiele nieziemskich niespodzianek i odpowie na sporo ziemskich problemów. Wybierzmy się tam razem! Niezapomnianą, międzygalaktyczną podróż zapewni nam bogactwo teatralnych form – abstrakcyjne lalki, gra świateł, obrazów i dźwięków.

czas trwania: 1 godzina

17:00 GRANIE NA EKRANIE (podwórko Teatru Pinokio w Łodzi)

Jungle People / Teatr Animacji w Poznaniu / dla widzów w wieku 16+

Sztuka jest współczesną, pełną gorzkiego humoru wariacją na temat powieści Rudyarda Kiplinga Księga dżungli. Jednak wszyscy znawcy tego dzieła mogą poczuć się mocno zdziwieni, bo… to już nie jest ta sama dżungla. I Mowgli jest zupełnie nie ten sam. A jeśli komuś się wydaje, że dobrze pamięta panterę Bagheerę i niebezpiecznego Shere Khana, będzie musiał zweryfikować wspomnienia. Bohaterowie dramatu Mateusza Pakuły opuścili strony książki dawno temu – w epoce innych dylematów, pytań i potrzeb. W czasach innego Zła i innego Zwątpienia. Wkraczając w XXI wiek niosą ze sobą jedynie archetypy swoich postaci. Walczą jeszcze o poczucie sensu, o jakąś sprawczość, wiedzą jednak, że tu i teraz, w erze absurdów i ekologicznych katastrof, może to być walka przegrana. Patrząc ich oczami na nonsensy i okrucieństwa współczesności, sami możemy dostrzec, cośmy zrobili z tym pięknym światem przez ostatnie stulecie. Tekst Pakuły nasycony jest cytatami z popkultury, postaci dramatu zdają się być z nich wręcz zbudowane, posiłkować się zapożyczonymi sensami, żartem i pastiszem, jakby w akcie obrony przed prawdą, która jest dla nich nie do przyjęcia. Są jak skomplikowane konstrukty z odpadów i śmieci, podobnie jak sama uosobiona Dżungla. Można tylko spytać: kto im to zrobił…?

czas trwania: 1 godzina

20:00 KONCERTOWANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

Caci Vorba

6 lipca (wtorek) / dzień: naturalnego środowiska

10:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Zielone Wiedźmy. Warsztaty z wyrobu kosmetyków naturalnych / Paula Gałęska / dla dzieci w wieku 9+

Zielarskie warsztaty z wyrobu kosmetyków naturalnych, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonują szampon bądź odżywkę w kostce. Spotkanie jest rodzajem ekologicznej cegiełki wspierającej środowisko naturalne. Szampony i odżywki w kostkach to nowoczesne kosmetyki, będące realną propozycją dla osób pragnących cieszyć się wysoką jakością i skutecznością, przy jednoczesnym świadomym dbaniu o otaczający świat.

czas trwania: 1 godzina 30 minut

12:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Zielone Wiedźmy. Warsztaty z wyrobu kosmetyków naturalnych / Paula Gałęska / dla dzieci w wieku 9+

17:00 SCENO-GRANIE (Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi)

Biały Kieł / Drak Theatre, Czechy / dla dzieci w wieku 9+

Daleko na północ, w nieprzyjaznym miejscu i trudnych czasach gorączki złota, rośnie Biały Kieł, mieszaniec szczeniąt psów i wilków. Wyposażony w dzikość i musowanie, Biały Kieł nie może łatwo dopasować się do stada wilków, nawet wśród ludzi. Podczas dorastania napotyka przemoc i nienawiść, a także życzliwość, a nawet miłość. Co ostatecznie zostanie odciśnięte w jego duszy?

czas trwania: 1 godzina

20:00 KONCERTOWANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

Żywizna

7 lipca (środa) / dzień: natury chaosu

10:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Ulokuj Spokój. Naturalne ścieżki sensoryczne / Marta Magalska / dla dzieci w wieku 9+ i ich opiekunów

Ulokuj spokój to ćwiczenia uważnej relaksacji dla dzieci oraz ich opiekunów, które uczestnicy mogą wykonywać w domu, szkole albo na podwórku, kiedy poczują, że kłębią się w nich wielkie emocje takie jak gniew, wstręt, smutek czy strach. Do ich wykonania nie potrzeba niczego poza chęcią, odrobiną miejsca i uważnością. Tę ostatnią spróbujemy wypracować wspólnie. Dzięki ćwiczeniom uczestnikom co raz łatwiej będzie przychodziło skupianie i wyciszanie się, poszukiwanie i znajdowanie wewnętrznego spokoju. Na potrzeby jednej z relaksacji dzieci pod opieką prowadzącej wykonają własne ścieżki sensoryczne z wykorzystaniem naturalnych, ekologicznych elementów.

czas trwania: 1 godzina 30 minut

12:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Ulokuj Spokój. Naturalne ścieżki sensoryczne / Marta Magalska / dla dzieci w wieku 9+ i ich opiekunów

17:00 SCENO-GRANIE (Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi)

Wielkie, gorące, szybkie PUFF! / Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum / dla dzieci w wieku 9+

W jaki sposób powstał wszechświat i czy kiedyś przestanie istnieć? Co było przedtem, a co stanie się potem? Czym są czarne dziury, skąd wzięła się Ziemia i jak wygląda życie gwiazdy… Co zrobić z czasem, którego nie ma i czym była nicość… Dlaczego protony i elektrony szalały na „imprezie narodzinowej wszechświata” i jakie były tego konsekwencje… No i co z tym czwartym wymiarem?! Trudne pytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi okazują się w pełnej humoru inscenizacji – zrealizowanej w konwencji teatru w teatrze – fascynujące, zabawne i zrozumiałe nawet dla tych, którzy nigdy nie interesowali się astrofizyką. Jak mówi jeden z bohaterów, kosmiczna rozróba trwa na całego, a scena pełna jest wektorów i pracząstek, aktorskiej energii oraz ożywionych form. Teatralną adaptację książki Bogusia Janiszewskiego warto polecić zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

czas trwania: 1 godzina

20:00 KONCERTOWANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

Mateusz Pospieszalski

8 lipca (czwartek) / dzień: natury lasu

10:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Słoiki pełne lasu / Gang Paszczaka / dla dzieci w wieku 10+

W dobie rosnącej popularności lasoterapii, metody relaksacyjnej potwierdzonej badaniami medycznymi na całym świecie, łódzki Gang Paszczaka zaprasza na spotkanie warsztatowe, podczas którego uczestnicy będą mieli możliwość wykonania własnych ekosystemów w słoikach. Dla tych, którzy bez lasu nie wyobrażają sobie życia i tych, którym do niego nie po drodze. Las w słoiku to forma pośrednia, tak naturalna, jak ozdobna. Najważniejsze jednak, że jego wykonanie to fantastyczna, odprężająca przygoda dla małych i dużych.

czas trwania: 1 godzina 30 minut

12:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Słoiki pełne lasu / Gang Paszczaka / dla dzieci w wieku 10+

17:00 KONCERTOWANIE W PARKU PONIATOWSKIEGO (Park im. ks. J. Poniatowskiego)

Tales of the Woods

20:00 GRANIE NA EKRANIE (podwórko Teatru Pinokio w Łodzi)

Patyki, badyle / Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu / dla widzów w wieku 16+

Żyją wśród nas – to oczywiste – ukrywają się pomiędzy brukowymi kostkami, zamieszkują parapety, lasy, ogrody i parki. Rośliny. Te chciane, pożądane i tez których chcemy się pozbyć. „Patyki, badyle” zrealizowane na podstawie książki Urszuli Zajączkowskiej to próba czułej z nimi rozmowy. To kontemplacyjne spotkanie ze światem flory, w którym dźwięki miast i autostrad dobiegają z bardzo daleka. Są prawie nieme. Trzy kobiety, a może jedna, wyruszają w podróż po miejscach doskonale znanych. Ale spojrzą na nie innym okiem. Towarzyszyć im będzie babka zwyczajna, trybula leśna, życica trwała, głowienka… I wiele innych. Nawet tych najmniejszych. Niezauważanych. Zapraszamy do zabrania się w tę podróż, a może i dla Państwa osiedlowy park stanie się zupełnie nowym miejscem.

czas trwania: 35 minut

21:00 SCENO-GRANIE (podwórko Teatru Pinokio w Łodzi)

Wohlleben. Trylogia natury. Czytanie performatywne / Teatr Pinokio w Łodzi / dla widzów w wieku 16+

Trylogia natury Petera Wohllebena powinna stać się lekturą obowiązkową dla wszystkich, bez względu na wiek, dlatego prezentujemy co ciekawsze jej fragmenty w ramach Festiwalu, z nadzieją prezentacji w najbliższym czasie jako pełnowymiarowego przedstawienia. Autor – będąc leśnikiem z prawdziwego zdarzenia – doprowadził do zakazu polowań w podległym sobie regionie, co spowodowało imigrację zwierząt z innych landów i krajów na czas odstrzału. Ujawnia w swoich książkach bogactwo oraz głębię emocji zwierząt: kłamstwo, żałobę, zawstydzenie, współczucie, troskę czy przyjaźń. Pokazuje więzi dębów czy buków porozumiewających się ze sobą, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Te i kilka innych niezwykle ciekawych informacji i zachowań Natury znajdzie się w czytanych na scenie fragmentach.

Czy istnieje umiejętność harmonijnego współistnienia przyrody bez ingerencji człowieka?

Może warto o tym opowiedzieć w teatrze?

czas trwania: 35 minut

9 lipca (piątek) / dzień: natury (wielkich) wybuchów

10:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Jest ogień! Warsztaty z pirografii / Zuzanna Dolega / dla dzieci w wieku 11+

Pirografia to forma samotnej kontemplacji i alchemicznej pracy. Perforacja będąca efektem działania ognia pozwala na przenikanie światła i umożliwia uwypuklenie ulotności i nieobecności. Metoda ta jest bardzo pierwotna i organiczna. Również zapach przywołuje pamięć o cieple ognia. Istnieje niepodważalny związek ognia i popiołu oraz ich relacji z przemijalnością. Prace warsztatowe zawsze mają charakter osobisty. To właśnie „papier-nożyce-ogień-światło” oddają czulej niż inne narzędzia – na wzór sejsmografu czy wariografu – stany emocjonalne. W ten sposób rysują się mapy topograficzne stanów wewnętrznych, kształtuje się rodzaj wymazywanego pamiętnika.

czas trwania: 1 godzina 30 minut

12:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Jest ogień! Warsztaty z pirografii / Zuzanna Dolega / dla dzieci w wieku 11+

17:00 GRANIE NA EKRANIE (podwórko Teatru Pinokio w Łodzi)

Historia naturalna, czyli o niezwykłych żyjątkach / Teatr Andersena w Lublinie / dla dzieci w wieku 11+

To przedstawienie to baśniowa wyprawa przyrodnicza pełna niezwykłych spotkań z niesamowitymi zwierzętami i roślinami. Sześć postaci – Kosmitka, Chłopiec-Dinozaur, Jeż, Małża, Nietoperz i Drzewo – chce odzyskać las, ich dawny dom i „raj utracony”. Wyruszają w przedziwną podróż w głąb pamięci i wyobraźni. Poszukując nieistniejącego już lasu odkrywają prawa rządzące otaczającą ich rzeczywistością i mierzą się z tym, co w życiu nieuniknione – smutkiem, doświadczeniem straty, przemijaniem. Poznając nawzajem swoje historie, przełamują poczucie samotności i zaczynają tworzyć wspólnotę, która pozwala im odzyskać radość i nadzieję. Spektakl oswaja młodych widzów z naturalnymi zjawiskami dotykającymi każdego z nas, także tymi trudnymi i wymagającymi rozmowy. Obserwacja przyrody staje się pretekstem do rozważań na temat życia, otaczającej nas rzeczywistości oraz wpisanych w nią niepodważalnych praw, procesów i doświadczeń. Pozwala też zastanowić się nad tym jak układamy nasze relacje sami ze sobą, wśród przyjaciół, w rodzinie i szerzej – w społeczeństwie. W końcu wszyscy jako mieszkańcy tej planety (ludzie, zwierzęta, rośliny itd.) podlegamy tym samym prawom natury: narodzin, życia, dorastania, przemijania i śmierci. Twórców spektaklu interesuje też sama formuła teatru lalkowego i wpisana w jego centrum lalka ╴ “martwy” przedmiot, który na naszych oczach ożywa, w którego aktor-animator potrafi tchnąć życie. Dzięki swojemu jednoczesnemu podobieństwu i odmienności względem człowieka lalka staje się nośnikiem głębszych, ukrytych znaczeń. Oferuje ciekawą perspektywę patrzenia na nas samych i świat, wartą rozważenia szczególnie w czasach wzrastających lęków i niepokojów. Spektakl jest filozoficzną opowiastką nasyconą refleksjami i aluzjami skierowanymi również do widzów dorosłych. Ma formę współczesnej, swobodnej fantazji teatralnej oddziałującej na wszystkie zmysły, bogatej w niezwykłe historie i niezapomniane obrazy.

czas trwania: 1 godzina 30 minut

20:00 KONCERTOWANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

Fuego del Mar

10 lipca (sobota) / dzień: natury (działań) less waste

10:00 ŚNIADANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

10:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Spójrz przez sito! Warsztaty z sitodruku / BLOT Pracownia / dla dzieci w wieku 5+

Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z metodą sitodruku. Mają okazję pobawić się możliwościami tej techniki. Współpracują w grupie, dzielą się narzędziami. Drukowanie wymaga koncentracji – uczy skupienia i precyzji, a jednocześnie jest świetną zabawą dającą dużo satysfakcji. Każdy z uczestników może wykonać kilkanaście odbitek na materiałach i torbach. Warsztaty obejmują krótkie wprowadzenie teoretyczne (jak wygląda projekt, jak naświetlamy matrycę, w jaki sposób poprawnie wykonać druk) oraz działanie praktyczne na materiałach własnych oraz bawełnianych torbach ekologicznych.

czas trwania: 2 godziny 30 minut

13:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Spójrz przez sito! Warsztaty z sitodruku / BLOT Pracownia / dla dzieci w wieku 5+

17:00 SCENO-GRANIE (Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi)

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek / Teatr Pinokio w Łodzi / dla dzieci w wieku 5+

Spektakl Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek to propozycja dla dzieci w wieku 5+ oraz ich najbliższych. Książka Justyny Bednarek, od kilku lat będąca pozycją obowiązkową na liście lektur dla pierwszych klas szkół podstawowych, została nagrodzona Nagrodą Literacką Warszawy, zdobyła nominację literacką do Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY! oraz tytuł najlepszej książki dla dzieci w konkursie Przecinek i Kropka. Każdy z nas zastanawiał się kiedyś, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki. Że znikają – to fakt,  skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Justyna Bednarek zdaje się znać odpowiedź na pytanie od wieków dręczące nie tylko dzieci, ale także skarpetkolubnych dorosłych. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Spektakl w adaptacji i reżyserii Daniela Arbaczewskiego ze scenografią Dariusza Panasa i muzyką Piotra Osaka przeniesie widzów nie w jeden, ale w dziesięć światów – stworzonych przede wszystkim dzięki wyjątkowej sile nieskrępowanej wyobraźni. Scenariusz rozpisany „na pięciu aktorów, dziesięć rąk, dziesięć nóg i wszystko inne, na co można naciągnąć skarpetę” zakłada, że każda historia ma innego narratora. To przede wszystkim z nim dyskutują i dialogują bohaterowie. W ten sposób kolejne opowieści zdają się powstawać „tu i teraz”, sprawiają wrażenie improwizowanych i nieco nieprzewidywalnych. Jest tu miejsce na kryminał, obyczajówkę, bajkę z morałem i taką ze szczęśliwym zakończeniem. Widz, wskakując ze skarpetkami w dziurę znajdującą się pod pralką, wybierze się w tajemniczą i zaskakującą podróż.

czas trwania: 1 godzina 30 minut

20:00 KONCERTOWANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

Chłopcy Kontra Basia

22:00 ŚPIEWANE CZUWANIE ZADUSZNE (Mała Scena Teatru Pinokio w Łodzi)

prowadzenie: Adam Strug

spotkanie dla dorosłych

Prowadzone przez Adama Struga spotkania śpiewacze mają charakter nieinwazyjny – prowadzący podaje motyw, a uczestnicy śpiewają. Przedmiotem Śpiewanego Czuwania Zadusznego będą przekazywane w tradycji ustnej pieśni o rzeczach ostatecznych: śmierci, czyśćcu, niebie i piekle.

czas trwania: 2 godziny (z przerwami i wegańskim poczęstunkiem)

11 lipca (niedziela) / dzień: natury odchodzenia

10:00 ŚNIADANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

10:00 WARSZTATOWANIE (Mała Scena Teatru Pinokio w Łodzi)

Warsztaty umierania / Katarzyna Boni / dla dorosłych

Warsztaty umierania to spotkanie, podczas którego uczestnicy na nowo odkrywają radość życia. To oparte na storytellingu doświadczenie odchodzenia. Ich uczestnicy słuchają historii umierającego człowieka i w trakcie jej trwania symbolicznie rozstają się z ważnymi dla siebie osobami, marzeniami i rzeczami. Ta symulacja pozwala w bezpiecznych warunkach doświadczyć straty i zrozumieć, co tak naprawdę – dla każdego z nas – jest w życiu najważniejsze. W warsztatach umierania (Shi no taiken ryokou, czyli podróży-doświadczeniu śmierci) prowadząca spotkanie uczestniczył w Japonii, podczas zbierania materiału do książki Ganbare! Warsztaty umierania. Prowadził je japoński mnich, Tetsuya Urakami, którego zainspirowały amerykańskie hospicja. To tam wolontariusze przechodzą szkolenia, które pomagają im lepiej zrozumieć emocje podopiecznych. Japońscy mnisi zmienili formułę warsztatów tak, żeby pozwalała każdemu zetknąć się z własną śmiertelnością. Ale też żeby pokazać, co jest tak naprawdę w życiu ważne. Nie są to warsztaty terapeutyczne, tylko rozwojowe.

czas trwania: 2 godziny 15 minut

10:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Jestem Życie. Jestem Śmierć. Warsztaty oswajania / Patrycja Terciak, Marta Magalska / dla dzieci w wieku 6+

Spotkanie inspirowane książkami Elisabeth Helland Larsen (Jestem Życie, Jestem Śmierć) i Isabel Minhos Martins i Madaleny Matoso (Dokąd idziemy, kiedy znikamy?), które w niezwykle piękny, nieoczywisty sposób zadają podstawowe pytania dotyczące tego, czym jest życie, odchodzenie oraz śmierć i wspólnie z czytelnikami poszukują możliwych odpowiedzi. Prędzej czy później dzieci zetkną się ze śmiercią, tak jak każdego dnia stykają się z życiem. Warto więc z nimi o tym rozmawiać. Nieoswojone lęki rosną i  bywają bardziej przerażające niż rzeczywistość. Smutek natomiast zawsze można „wysmucić”, a Wyspę Odchodzenia pomalować na… różowo.

12:00 WARSZTATOWANIE (namiot Teatru Pinokio w Łodzi)

Jestem Życie. Jestem Śmierć. Warsztaty oswajania / Patrycja Terciak, Marta Magalska / dla dzieci w wieku 6+

14:00 GRANIE NA EKRANIE (podwórko Teatru Pinokio w Łodzi)

Kopciuszek / Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie / dla widzów w wieku 16+

O szklane ściany zimnego, designerskiego domu Macochy rozbijają się ptaki. „Analogowa” Wróżka (Bartosz Bielenia) bawi Kosię-Kopciuszka (Jaśmina Polak) magicznymi sztuczkami, ale przede wszystkim – dzięki trzeźwemu oglądowi świata pomaga jej oswoić się ze śmiercią matki, o której nieustannie przypominają mocne dźwięki perkusji. I odnaleźć radość życia. W dodatku równie zagubiony jak Kosia Książę sam potrzebuje pomocy. Znany wszystkim Kopciuszek w oryginalnej wersji francuskiego dramatopisarza i reżysera Joëla Pommerata to opowieść pełna zaskakujących zwrotów akcji. Spektakl wyreżyserowany w Starym Teatrze przez Annę Smolar przełamuje społeczne tabu, ponieważ w twórczości przeznaczonej dla dzieci śmierć i towarzysząca jej żałoba to nadal kontrowersyjne tematy, a otwarte mówienie o nich wiąże się z przekraczaniem pewnej granicy. Jednak aby uporać się z trudnymi przeżyciami i znaleźć odpowiednie słowa, by je wyrazić, dzieci potrzebują wsparcia. Uważnie obserwują otaczający je świat i same dostrzegają pewne zjawiska, lepiej więc rozmawiać z nimi otwarcie. W ten sposób u młodych ludzi nie rozwija się poczucie winy i wstydu. W tym niezwykłym Kopciuszku rozmowa na trudne tematy, takie jak śmierć najbliższych, paniczny lęk przed upływem czasu i wszystkim tym, co nowe i inne, osłabia siłę złych emocji, bo to, co zostało wypowiedziane, traci niszczącą moc.

17:00 SCENO-GRANIE (Teatr Lalek Arlekin)

Tata / Teatr Lalek Arlekin w Łodzi / dla dzieci w wieku 6+

Tytułowy bohater spektaklu Tata to widziany oczyma dziecka „ojciec idealny”. Gigantyczny, wszechwiedzący, niezłomny, i – przede wszystkim – niekonwencjonalny. Taki, który zna rozwiązanie każdego problemu, a jednocześnie nie wstydzi się okazywania emocji. Taki, który potrafi przeciwstawić się lekarzom, trenerowi pływania, ale też rozzłościć się czy nawet rozpłakać. To jednocześnie zapis tęsknoty za Tatą, który kurczy się, łamie, a czasem nawet… znika. Punktem wyjścia spektaklu są poetyckie opowiadania Toona Tellegena, jak i osobiste wspomnienia realizatorów spektaklu o ich ojcach, nie zawsze idealnych, niekiedy nieobecnych, zawsze jednak pełnych inwencji i wymykających się schematom. Poszczególne obrazy i fantazje na temat ojców rozgrywane są zarówno w planie żywym, jak i lalkowym, a spektaklowi towarzyszą dźwięki i piosenki skomponowane przez Olo Walickiego, który sam niedawno został tatą. Tata to też zapis fantazji o ojcu idealnym i doskonała okazja do konfrontacji z mitami i stereotypami na temat ojcostwa. To szansa na poruszającą podróż do czasów, w których każdy z nas wierzył w hipermoc swojego opiekuna.

czas trwania: 1 godzina

20:00 KONCERTOWANIE W NIEBOSTANIE (Niebostan)

Duchy Teatru i AFTER PARTY

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych oraz ze środków Urzędu Miasta Łodzi.