WRÓG – INSTRUKCJA OBSŁUGI (TEATR ZAGŁĘBIA W SOSNOWCU)

Spektakl dla widzów od 10 roku życia.

Czy myślałeś o tym, żeby zaprzyjaźnić się  ze swoim wrogiem? Nie? Może dlatego, że trudno nam to sobie wyobrazić? A może często jest tak, że sami budujemy w sobie postawę wrogości wobec kogoś? Wobec obcych z innych miast czy kultur, znajomych ze szkoły albo z podwórka, a może kogoś z rodziny.
Przez dwa miesiące we współpracy z dziećmi przyglądaliśmy się temu, jak zachowujemy się w  obecności wroga, co możemy zrobić, żeby się go nie bać i znaleźć z nim wspólny język. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie jak bez przemocy rozbroić wroga.
Tak powstała instrukcja obsługi wroga. Przekonaj się czy działa.

Na początku 2018 roku grupa artystów otworzyła w Teatrze Zagłębia Laboratorium Wroga – eksperyment teatralno-badawczy prowadzony we współpracy z dziećmi. Zespół przez dwa miesiące rozkładał konstrukcję wroga na części pierwsze, przyglądał się temu, w jaki sposób powstaje, jak się zachowujemy w jego obecności i co możemy zrobić, żeby się go nie bać. Grupa prowadziła badania zarówno w sosnowieckim teatrze, ale również w szkołach oraz na ulicach miasta. Celem było opracowanie instrukcji obsługi wroga.

 

“Wróg – instrukcja obsługi”
na podstawie książki “Wróg” Serge’a Blocha, Davide’a Caliego w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej (Wydawnictwo Zakamarki)

Dramaturgia i adaptacja: Justyna Lipko-Konieczna
Reżyseria: Justyna Sobczyk
Scenografia i kostiumy: Wisła Nicieja
Muzyka: Sebastian Świąder
Choreografia: Filip Szatarski
Reżyseria świateł: Sebastian Klim
W spektaklu użyto także aktorskich improwizacji.

Obsada: Natasza Aleksandrowitch, Agnieszka Bałaga-Okońska, Małgorzata Saniak, Aleksander Blitek, Kamil Bochniak, Łukasz Stawarczyk

Czas trwania: 75 min

Cena biletu: 20 zł

27 maja, niedziela, godz. 17.00
Duża Scena Teatru Pinokio

Fot. Maciej Stobierski