WARSZTATY W PINOKIU

BAJKI POMAGAJKI

dla dzieci w wieku: 3+

czas trwania: 45 min.

Spotkanie z wykorzystaniem elementów bajkoterapii i plastykoterapii, które wspiera najmłodszych w procesie oswajania podstawowych emocji, a dorosłym pozwala spojrzeć na nie oczami dziecka. Wspólne czytanie na dywanie, zabawy z wykorzystaniem klocków i kart obrazkowych, rysowanie… Zaplanowane działania pozwalają uczestnikom w bezpiecznych warunkach spotkać się z różnymi historiami i postawami, odkryć wartości, jakie niosą ze sobą poszczególne emocje, a wreszcie – wyrazić każdą z nich po swojemu.

 

ULOKUJ SPOKÓJ

dla dzieci w wieku: 7+

czas trwania: 1,5 h

Ulokuj Spokój to warsztaty z uważnej relaksacji. Do ich wykonania nie potrzeba niczego poza chęcią, odrobiną miejsca i uważnością; tę ostatnią dzieci wypracowują wspólnie z prowadzącymi. Dzięki autorskim ćwiczeniom relaksacyjnym uczestnikom co raz łatwiej przychodzi skupianie i wyciszanie się, poszukiwanie i znajdowanie wewnętrznego spokoju. Na potrzeby jednej z relaksacji dzieci tworzą własne ścieżki sensoryczne z wykorzystaniem naturalnych, ekologicznych elementów.

 

RYTMIKA DLA SMYKA

dla dzieci w wieku: 5+

czas trwania: 45 min.

Jak możemy podziękować twórcom spektaklu? Czy klaskanie może mieć temperaturę, być zimne, letnie albo gorące? I czym właściwie jest rytm? Czy odpowiedzi na te pytania znajdziemy wśród kartek, kolorowych flamastrów i papierowych kubeczków, czy może mamy je… pod ręką? Zajęcia, choć prowadzone w duchu zabawy, rozwijają dziecięcą koordynację ruchową oraz motorykę małą. Pozwalają przy tym wzmocnić koncentrację oraz integrują grupę.

 

ALEŻ PAN TO MA MINĘ!

dla dzieci w wieku: 7+

czas trwania: 1,5 h

Pantomimiczne ćwiczenia i zadania pobudzają dziecięcą wyobraźnię, rozwijają kreatywność oraz wzmacniają koncentrację, a na praktycznych przykładach uczą, czym właściwie jest mowa ciała. Czy przy jej pomocy możemy wyrazić emocje? Czy gest ma wystarczającą moc, by mógł zastąpić słowo? Warsztaty prowadzone przez aktorki Teatru Pinokio w Łodzi gwarantują dużo ruchu i jeszcze więcej fantastycznej zabawy.

 

ZMALUJMY COŚ!

dla dzieci w wieku: 5+

czas trwania: 45 min.

Jak wyrazić siebie na papierze? Czy to w ogóle możliwe, kiedy na tej samej kartce chce opowiedzieć o sobie kilkanaście innych osób? Jak to jest z tym całym wyjeżdżaniem za linie  i czy każde słońce musi być żółte? Warsztaty w formie plastycznych animacji dla najmłodszych pozwalają uczestnikom na pierwsze twórcze autorefleksje, a przy tym uczą umiejętności pracy w grupie, wspierając dziecięce poczucie przynależności.

 

CIENIE I BLASKI

dla dzieci w wieku: 9+

czas trwania: 1,5 h

Warsztaty plastyczno-teatralne dla dzieci, które pragną poznać zagadkowy, a przy tym prawdziwie magiczny teatr cieni. Podczas zajęć uczestnicy projektują i tworzą własne lalki cieniowe, a następnie wymyślają i prezentują krótkie etiudy w omawianej technice. Spotkanie we wspólnym działaniu wspiera integrację grupy oraz oddaje dzieciom poczucie twórczej sprawczości.

 

DRUGIE JA

dla dzieci w wieku: 6+

czas trwania: 1,5 h

Warsztaty plastyczne z elementami animacji, podczas których każdy z uczestników zostaje przez prowadzące mianowany scenografem, plastykiem i aktorem w jednej osobie. Oprócz możliwości zaprojektowania oraz wykonania własnej maski, dzieci zwiedzają także muzeum pełne najbardziej niezwykłych eksponatów. Zajęcia rozwijają kreatywność i wzmacniają poczucie własnej wartości, udowadniając, że każda wyobraźnia jest wyjątkowa.

 

MUPPETY ZE SKARPETY

dla dzieci w wieku: 8+

czas trwania: 1,5 h

Warsztaty plastyczne z elementami animacji formy, podczas których każdy z uczestników zostaje przez prowadzące mianowany scenografem, plastykiem i aktorem w jednej osobie. Oprócz możliwości zaprojektowania oraz wykonania własnego muppeta ze skarpety, dzieci poznają także sposoby ożywiania postaci na scenie, nadają lalkom imiona i jedyne w swoim rodzaju osobowości, a także wymyślają niestworzone historie i aranżują scenki rodzajowe.

 

JAK TO GRA?

dla dzieci w wieku: 6+

czas trwania: 1,5 h

W trakcie sensorycznych warsztatów muzycznych uczestnicy projektują i wykonują własne instrumenty, używając wyłącznie materiałów i przedmiotów codziennego użytku. Razem z prowadzącymi zastanawiają się także, czy używając wyłącznie muzyki naszych ciał, możemy odtworzyć brzmienie wsi? Albo miasta? A może wakacji? Kosmosu? Odpowiedzi na te pytania są prostsze, niż może się wydawać, a w dodatku mamy je dosłownie na wyciągnięcie ręki.

 

PRZESTRZEŃ MUZYKI

dla dzieci w wieku: 9+

czas trwania: 1,5 h

Z czego składa się muzyka? W trakcie warsztatów uczestnicy poznają każdy z jej elementów, fantastycznie się przy tym bawiąc. Zajęcia umożliwiają im także grę na najróżniejszych instrumentach, od bum bum rurek i marakasów, po gitarę basową i ukulele. W ramach wielkiego finału dzieci uczą się jednej z piosenek z naszego teatralnego repertuaru, tworząc jedyną w swoim rodzaju orkiestrę, o której zawsze jest… głośno.

 

PIÓRKO I SZNUREK, CZYLI ZABAWY Z DAWNYCH PODWÓREK

dla dzieci w wieku: 7+

czas trwania: 1,5 h

Spotkanie dla małych i dużych, którzy pielęgnują w sobie dziecięcą ciekawość świata. Pod opieką prowadzącej uczestnicy wyruszają w niezwykłą podróż w czasie, żeby wypróbować retro zabawy z podwórek swoich rodziców, dziadków i… jeszcze starsze. Niektóre z proponowanych aktywności mają ponad sto lat! Czy tytułowe piórko i sznurek mogą okazać się ciekawsze niż tablet albo smartfon? My znamy już odpowiedź, a Wy?

 

WOLNO? NIE WOLNO? WARSZTATY Z EMPATII

dla dzieci w wieku: 10+

czas trwania: 1,5 

Spotkanie w formie warsztatowo-dyskusyjnej zakłada czynny udział tak dzieci, jak i opiekunów. Wszyscy oni wspólnie zastanawiają się: czy wolność powinna mieć granice? A może te dwa pojęcia wzajemnie się wykluczają? Kto może wyznaczać granice naszej wolności, a kto – przekraczać je? Razem z prowadzącą uczestnicy starają się je odnaleźć i określić, wykorzystując ćwiczenia pedagogiczno-teatralne, pracę z ciałem i głosem oraz zabawę w najprawdziwszym… kosmosie.

 

NIE ŚPIJ! GRANIE W IMPRO

dla dzieci w wieku: 7+

czas trwania: 1,5 h

Improwizacja jest powszechnie wykorzystywana w teatrze. Pomaga nabrać dystansu, równocześnie wydobywając z twórców spontaniczność oraz indywidualność. Na warsztatach dzieci uczestniczą w grach i zabawach, dzięki którym wzrasta ich koncentracja, refleks i swoboda wyrażania emocji. Uczą się zaufania i zgodnego funkcjonowania w grupie. Zajęcia odblokowują twórczą ekspresję, pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny i intelektualny, a także na koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową.

 

IMPROZUMIENIE

dla dzieci w wieku: 10+

czas trwania: 1,5 h

Druga część warsztatów z improwizacji, skierowana do nieco starszej grupy odbiorców. Profesjonalny trening improwizatorski w oparciu o połączone metody Keitha Johnstona i Violi Spolin. Wśród proponowanych aktywności – tworzenie krótkich scenek improwizowanych pod opieką prowadzących. Uczniowie oraz nauczyciele i pedagodzy uczestniczący w zajęciach poznają swoisty pakiet integracyjnych gier i zabaw, z których mogą korzystać wedle potrzeb, tak w szkole, jak i poza nią.

 

TO BYŁO TAK…

dla dzieci w wieku: 7+

czas trwania: 1,5 h

Warsztaty narracyjno-plastyczne, podczas których uczestnicy wspólnie opowiadają improwizowaną baśń, wykreowaną w oparciu o zabawy i ćwiczenia storytellingowe. Do opowiedzianej historii tworzą ilustracje – postaci, krajobrazy, wnętrza. Zajęcia integrują grupę, ucząc współpracy w skupieniu i uważności na drugiego człowieka. Rozwijają także wyobraźnię i pozwalają poznać zasady wypowiedzi słownej – bo każda, nawet najpiękniejsza opowieść, ma swój początek, rozwinięcie i zakończenie.

 

OPOWIEDZ, OPOWIEDZ!

dla dzieci w wieku: 12+

czas trwania: 1,5 h

Warsztaty oparte na wspólnym tworzeniu opowieści z wykorzystaniem kart Dixit i ćwiczeń storytellingowych. Pod czujnym okiem (i uchem!) prowadzących uczestnicy kreują nowe światy, mając po swojej stronie pamięć i siłę wyobraźni. A może oryginalne historie doczekają się także swoich alternatywnych wersji? Zajęcia integrują grupę, ucząc współpracy w skupieniu i uważności na drugiego człowieka, rozwijają wyobraźnię i utrwalają zasady wypowiedzi słownej. Mają też magiczną moc – przełamują opór związany z wystąpieniami publicznymi!

 

***

 

KARNET NARZĘDZIOWY – AKTORSKI

W ramach karnetu grupa szkolna realizuje cały cykl spotkań (5 x 1,5 h zajęć).

UWAGA! Istnieje również możliwość udziału w pojedynczych warsztatach. Ich wybór należy do nauczyciela/pedagoga, jednak z tej możliwości wyłączony jest warsztat nr 5.

 

1. WDECH / WYDECH

o przeponie i oddychaniu w pracy aktora

 

2. DUCH W RUCH!

o ciele, geście i ruchu w pracy aktora

 

3. MÓW DO MNIE JESZCZE…

o dykcji i emisji głosu w pracy aktora

 

4. POWIEDZ – POCZUJ – ZAGRAJ

o słowie i intencji w pracy aktora

 

5. SPEKTAKL BEZ SCENARIUSZA?

etiudy z życia dzieci z pokazem finałowym

 

Więcej informacji pod numerem telefonu: 42 636 66 90 lub 42 636 13 41 albo poprzez e-mail: rezerwacje@teatrpinokio.pl.