WARSZTATY W PINOKIU

Teatr PINOKIO w Łodzi ma w swojej ofercie nie tylko spektakle teatralne, ale także propozycje  warsztatów na zamówienie dla dzieci w różnym wieku.

 

Propozycje warsztatów:

 

Ależ Pan to ma minę!, czyli warsztaty pantomimy

prowadzenie: aktorzy Teatru PINOKIO

Pantomimiczne zabawy uczą kreatywności, pobudzają wyobraźnię, prowokują do koncentracji i rozwijają plastykę ciała. Świetna zabawa, dużo radości i nauka wyrażania emocji poprzez ciało.

 

Bajki pomagajki, czyli warsztaty z oswajania emocji

prowadzenie: Marta Magalska, koordynatorka ds. edukacji i jakości literackiej Teatru PINOKIO

Czy można zgubić dobry humor? Czy jego brak to coś złego? Czy każdy smuci się tak samo, tak samo się cieszy, złości, boi? Spotkanie z wykorzystaniem elementów bajkoterapii i plastykoterapii, które wesprze najmłodszych w procesie oswajania podstawowych emocji, a dorosłym pozwoli spojrzeć na nie oczami dziecka. Wspólne „czytanie na dywanie”, zabawy z wykorzystaniem klocków i kart obrazkowych, rysowanie, wycinanie i wyklejanie… Zaplanowane działania pozwolą uczestnikom w bezpiecznych warunkach spotkać się z różnymi historiami i postawami, odkryć wartości, jakie niosą ze sobą poszczególne emocje, wreszcie – wyrazić każdą z nich po swojemu.

 

Blaski i cienie, czyli warsztaty teatru cieni

prowadzenie: Monika Bojanowska, plastyczka Teatru PINOKIO

Warsztaty plastyczno-teatralne skierowane są do dzieci, które chcą poznać zagadkowy i magiczny teatr cieni. Zajęcia mają na celu zintegrowanie grupy i zachęcenie do wspólnej pracy i zabawy podczas tworzenia lalek oraz prezentowania krótkich etiud wykorzystujących technikę teatru cieni.

 

Drugie Ja, czyli warsztaty z tworzenia masek

prowadzenie: Marta Magalska, koordynatorka ds. edukacji i jakości literackiej Teatru PINOKIO

Zabierz tatę i mamę na rodzinne warsztaty tworzenia masek. Zajęcia integracyjne, zachęcające do wspólnej zabawy. Dużo frajdy i całe mnóstwo kreatywnych działań – każdy wyjdzie z teatru z własną maską i dobrym humorem.

 

Gadające potwory, czyli mapety ze skarpety

prowadzenie: aktorzy Teatru PINOKIO

Oprócz zrobienia własnego potwora z przysłowiowej skarpety będzie można nauczyć się ożywienia postaci, wymyślania  jej historii, nadania imienia i osobowości, a także aranżowania scenek rodzajowych.

 

Nie śpij! Granie w impro, czyli warsztaty improwizacji

prowadzenie: aktorzy Teatru PINOKIO

Improwizacja jest powszechnie wykorzystywana w teatrze. Pomaga aktorom zdobyć dystans do samych siebie, a zarazem wydobywa z nich indywidualność i spontaniczność. Na warsztatach dzieci będą uczestniczyły w prostych grach i zabawach, dzięki którym wzrasta koncentracja, refleks i swoboda wyrażania emocji. Będą uczyły się zaufania, akceptacji i zgodnego funkcjonowania w grupie. Zajęcia pozytywnie wpływają na rozwój ruchowy, emocjonalny i intelektualny, a także na koordynację wzrokowo-ruchową i słuchowo-ruchową. Gry i zabawy improwizacyjne odblokowują potencjał twórczej ekspresji – uczą  otwartości, kreatywności i wiary w siebie.

 

Przestrzeń muzyki

prowadzenie: Piotr Osak, aktor Teatru PINOKIO

Z czego składa się muzyka? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż nam się wydaje. W trakcie warsztatów poznamy i usłyszymy każdy z jej elementów; zagramy na nietypowych instrumentach, nauczymy się jednej z „Piosenek do grania na nosie”, którą samodzielnie wykonamy jako ORKIESTRA TEATRU PINOKIO.

 

Piłka w grze!, czyli warsztaty z wyobraźni

prowadzenie: Marta Magalska, koordynatorka ds. edukacji i jakości literackiej Teatru PINOKIO

Warsztaty rozwijające wyobraźnię poprzez pracę animacyjną z niepozorną kolorową piłką. Oparte na działaniach integracyjnych i podstawowych zadaniach aktorskich, pozwolą uczestnikom samodzielnie tworzyć niesamowite światy, w których najzwyklejszy przedmiot codziennego użytku budzi się… do życia.  Piłka w grze! to odkrywanie niesamowitości struktur oraz emocji, które może kryć w sobie teatr.

 

Wolno? Nie wolno? Warsztaty z empatii

prowadzenie: Marta Magalska, koordynatorka ds. edukacji i jakości literackiej Teatru PINOKIO

Spotkanie w formie warsztatowo-dyskusyjnej zakłada czynny udział tak dzieci, jak i opiekunów. Wspólnie zastanowimy się: czy empatia powinna mieć granice? A może te dwa pojęcia wzajemnie się wykluczają? Kto może wyznaczać granice naszej empatii, a kto – przekraczać je? Spróbujemy je odnaleźć i określić, wykorzystując w tym celu działania pedagogiczno-teatralne, pracę z ciałem i głosem oraz zabawę w najprawdziwszym… kosmosie.

 

Obwiązani – powiązani, czyli warsztaty ze współodpowiedzialności

Prowadzenie: Marta Magalska, koordynatorka ds. edukacji i jakości literackiej Teatru PINOKIO

Co to jest współodpowiedzialność? Za co jesteśmy odpowiedzialni jako grono uczniów z jednej klasy, a za co jako grupa nieznajomych zgromadzonych na teatralnej scenie? Na te i inne czułe pytania poszukamy odpowiedzi przy użyciu… kolorowych wstążek i papierowej taśmy malarskiej. Nasze słowa, gesty i czyny przypominają tasiemki. Tylko od nas zależy, czy wykorzystamy je, aby stłumić drugiego człowieka i jego wrażliwość, czy wykażemy się życzliwością i wzmocnimy łączące nas wszystkich niteczki (po)rozumienia oraz bliskości.


newsletter