EDEK

Edek – najsympatyczniejsza lalka terapeutyczna na świecie powstała przy współpracy z Fundacją GAJUSZ.  Edek jest jednym z pacjentów dziecięcego oddziału onkologicznego Szpitala im. Marii Konopnickiej w Łodzi, gdzie rozmawia ze swoimi małymi przyjaciółmi.

 

Zapis rozmowy Edka z Alą.

Edek: Miałaś USG? (…)

Mama Ali: Tam były bajki, leciały w tym pokoiku. Leżałaś na łóżeczku, pan doktor Ci robił badanie, a ty oglądałaś bajki.

Ala: Aaa, to nic nie bolało. Pan tylko będzie ci takim żelem smarował po brzuchu.

Edek. Mhm… A ten żel nie szczypie w  brzuch?

Ala: Nie. On w ogóle  jest taki jak normalny żel.

Edek: Taki, jaki do włosów mama używa?

Ala: No nie całkiem, bo on jest taki, że leżysz a pan smaruje nim brzuch i widzi przy komputerze jakieś takie dziwne kreski powykręcane, jakby to były jakieś fale, czy chmury jakieś takie.(…)

Ala: A poza tym tutaj nie trzeba się bać…

Edek: Nie?

Ala: Nie. Szybko przestaniesz się bać. Na pewno.

Edek: Bo ja dzisiaj idę do pani doktor.

Ala: Nie bój się. Ona nic ci złego nie zrobi.

Edek: No, ale jakieś badania mam mieć.

Ala: Badania mogą trochę boleć, ale później będzie wszystko dobrze.

Edek: A co mi będą tam robić?

Ala: No nie wiem. Mogą Ci pobrać krew. Krew albo ukłuć…

Edek: Gdzie będą mnie kłuć?

Ala: No nie wiem… Albo założą takie specjalne urządzenie do podawania leków, które czasem boli. To niestety będzie na początek takie trochę niedobre. Jak na początek tutaj przyszłam to bardzo mnie bolało, bo ja miałam wkłucie w nogach i nie mogłam chodzić. Miałam gdzieś w tych kostkach. Można to urządzenie zakładać gdzieś tutaj. W łokciu kiedyś miałam nawet. To chodzi od żyły. A żyła to jest w środku takie ściskanie.

Edek: Gdzie?

Ala (pokazuje): Tutaj gdzieś mamy takie różne żyły. Jeśli ściśniesz swoją nogę to masz w środku takie ściskanie.

Edek: Gdzie?

Ala: Jeśli ściśniesz swoją nogę to masz tak, widzisz. Tutaj mam, gdzieś tutaj. To na początek bardzo bolało, ale później już… ale później już mi to wyjęli. I potem możesz trochę czuć takie bóle, bo te rzeczy się nazywają bardzo śmiesznie – motylki, ale trzeba je co trzy dni, dwa wymieniać. To bardzo boli jak się wymienia. Bo to jest taka igła. Bo to się wkłada z igłą.(…)

Film z udziałem Edka (Fundacja Gajusz, “Pozwól mi być”)