MIASTO BEZ OGRÓDEK

Teatr Pinokio został partnerem projektu “Miasto bez ogródek”, realizowanego w Katowicach.

 

Już w czerwcu Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy rozpoczyna niezwykłe działania kulturalne w Załężu i Dębie.

Teatr i sztuka wyjdzie na ulice, zawita w podwórkach, zagości na placach.

Realizatorzy- aktorzy, muzycy, plastycy zapraszają do uczestnictwa w kulturze, chcą też być zapraszani na podwórka i zaułki.

Bo tego lata w Załężu i Dębie Kultura jest Dostępna

 

Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy jest organizatorem drugiej odsłony projektu MIASTO BEZ OGRÓDEK Luftujemy Bramy, Skrzykujemy Dzielnice.

MIASTO BEZ OGRÓDEK to kontynuacja zeszłorocznych działań o charakterze lokalnym. Oferujemy w trakcie wakacji 2017 działania społeczno-edukacyjno-kulturalne w Załężu oraz Dębie – dzielnicach Katowic, skierowane do szerokiej grupy odbiorców.

Nasze działania planujemy między 20 czerwca a 11 lipca br.

Projekt jest bezpłatny i jest finansowany z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

„Ściana Krzyku” od 20 czerwca będzie postawiona

Na rozpoczęcie projektu w dzielnicach staną dwie połówki instalacji ulicznej pod nazwą „Ściana Krzyku”. Będą postawione na Skwerze Augustyna Pająka (Dąb) oraz na Placu Londzina przy ul.Gliwickiej (Załęże)

Części te w finale projektu połączą się.

Obiekt ten ma inspirować do kreatywnych działań i twórczych wypowiedzi na temat dzielnic, ich historii, tajemnic lub codziennych relacji- radości i bolączek związanych z miejscem zamieszkania (relacje dzielnicowe będą nagrywane na nośnik). Działania wobec obiektu zostaną przetworzone w artystyczną wypowiedź o kondycji dzielnic. Krzyki i szepty, głosy dzielnicy staną się tłem dźwiękowym do finałowego spektaklu performatywnego “WY.KRZYK!NIC?”.

”Ścianie Krzyku” towarzyszyć będą kompleksowe działania związane z krzykiem, wyrażaniem emocji, marzeń i potrzeb.

 

W kolejnych tygodniach odbędą się dla mieszkańców dzielnic następujące warsztaty:

MY/KRZYK/COŚ

20, 21 czerwca 2017

prowadzone przez Konrada Dworakowskiego w szkołach, które wyłonią grupę dzieci i młodzieży chętną do wzięcia udziału wraz z aktorami w finałowym spektaklu.

 

O!Krzyki

MDK Dąb

Dom Aniołów Stróżów

MBP Załęże

26- 29 czerwca 2017

prowadzone przez Igę Eckert, Mateusza Mikoszę i Honoratę Mierzejewską- Mikoszę

Integracyjne warsztaty, których tematem są emocje związane z dzielnicą i potrzeba wypowiedzenia ich głośno; zajęcia z emisji głosu, otwierania głosu, wyrażania głosem emocji, z ekspresji ciała. Warsztaty są przygotowaniem do dalszej pracy nad

finalną etiudą teatralną. Miejscem realizacji warsztatów będą ulice dzielnicy Załęże w Katowicach, dom kultury w Dębie oraz w miejsca gdzie będzie stała „Ściana

Krzyku”.

 

Moje Ściany

26- 30 czerwca 2017

MDK Dąb

prowadzone przez Przemysława Buksińskiego. Warsztaty są kontynuacją zajęć             MY/KRZYK/COŚ. Uczestnikami jest młodzież ze szkół oraz  młodzież z Klubu Wysoki Zamek. Warsztaty uwrażliwiające, uczące opowiadania historii. Mające na celu przybliżenie uczestnikom podstawowych form teatru plastycznego związanego z materią ożywioną oraz podstaw improwizacji. Celem spotkań jest m.in. pobudzenie w uczestnikach potrzeby sprawczości oraz umiejętności konkretyzowania wyobrażeń. Przygotowują uczestników do wzięcia czynnego udziału w spektaklu performatywnym             „WY.KRZYK!NIC?”.

 

Dodatkowo grupa dzieci z Domu Aniołów Stróżów zwiedzi Śląski Teatr Lalki i Aktora  „Ateneum” w Katowicach, a młodzież z Klubu Wysoki Zamek wyjedzie do Ornontowic na spektakl „Kopidoł” Teatru Naumianego.

 

 

Luftujemy Bramy

4- 6 lipca

MDK Dąb

Dom Aniołów Stróżów

MOPS Załęże

prowadzone przez Ewę Woźniak

Warsztaty twórcze, plastyczne. Zajęcia mają na celu stworzenie identyfikacji wizualnej projektu (przez kilka dni powstaną zaproszenia na spektakl, plakaty) oraz współtworzenie oprawy plastycznej. Obok plakatów i ulotek drukowanych chcemy wykreować własne, niepowtarzalne dzieła. Użyjemy do tego wszelkich dostępnych metod

(upcyklingu, malarstwa, collage’u). Twórcom zależy na zwróceniu uwagi na proces twórczy, uzmysłowienie że budowanie całości składa się z poszczególnych elementów, a każdy jest równie ważny.

Prace będą prezentowane w zaułkach dzielnic, będą widocznym na zewnątrz znakiem działań projektowych.

Miejscem realizacji będą sale w domu kultury w Dębie oraz park i podwórza w Załężu.

 

Skrzykujemy Dzielnice

5-7 lipca

gra między dzielnicowa

finał 8 lipca godzina 12:00

prowadzona przez Ewę Woźniak.

Dzieci i młodzież wraz z rodzinami z Załęża i Dębu przygotowują pod okiem

animatorów grę, której celem jest lepsze rozpoznanie tkanki dzielnic, dróg i miejsc, które są niewidoczne lub niedostępne dla przybyszów spoza.

Uczestniczy jednej dzielnicy wytyczą szlaki, przygotują zadania odnoszące się do miejsc i historii dzielnicowych, grupom z drugiej dzielnicy. W ten sposób mieszkańcy się zintegrują oraz podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

 

WY.KRZYK!NIC?

 

Plenerowy spektakl performatywny “WY.KRZYK!NIC?” jest finałem. Dwie połówki “Ściany Krzyku” z dwóch dzielnic zostaną połączone w jeden obiekt.

Reżyseria: Konrad Dworakowski.

Muzyka: Piotr Klimek.

Scenografia: Marika Wojciechowska

Występują aktorzy Teatru Poddańczego wraz z Przemysławem Buksińskim, Piotrem Klimkiem, Konradem Dworakowskim, Matyldą Dworakowską oraz mieszkańcami dzielnic

 

Sobota 8 lipca

17:00 –  próba generalna- ul. Marcina

 

Niedziela 9 lipca

17:00 w bramie na Dębie ul. Dębowa 73-79

 

Poniedziałek 10 lipca

17:30 na ul. Wolskiego (pod szkołą)

 

Wtorek 11 lipca

17:00 w MDK Dąb ul. Krzyżowa 1

18:30 – pokaz filmu – dokument z warsztatów i projektu- sala audiowizualna

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura Dostępna. Działania Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Katowice.

Partnerzy projektu:

Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im.Krystyny Bochenek

Dom Aniołów Stróżów

Klub Wysoki Zamek

MDK Dąb

Teatr Pinokio

 

Wszystkich już zapraszamy na premierę przedstawienia „WY.KRZYK!NIC?”

Chcemy, by o Katowicach można powiedzieć, że to miasto bez ogródek kulturalne!

 

Kontakt: www.teatrpoddanczy.pl, teatrpoddanczy@gmail.com