PIOTRUŚ PAN

Lecimy z całym tym cyrkiem! Wzbijamy się w powietrze, żeby zobaczyć świat z góry, oderwać się od spraw przyziemnych. Ten fantastyczny odlot zapewni nam Piotruś Pan, specjalista od dzieciństwa i zabawy. Chłopiec z magicznej krainy – Nibylandii – nie pozwoli nikomu dorosnąć. Dzięki cyrkowej konwencji, widzowie wraz z aktorami, akrobatami i muzykami przeniosą się do krainy wiecznego dzieciństwa. W Nibylandii, świecie latających wróżek i podniebnych pirackich pojedynków nie ma grawitacji, ograniczyć nas może tylko własna wyobraźnia.

Twórcy cyrkowo-muzycznego przedstawienia zastanawiają się, co w dzisiejszych czasach oznacza bycie dzieckiem i bycie dorosłym, a także badają relacje między dorosłością i dzieciństwem. Udowadniają nam, że skłonność do fantazjowania jest w każdym z nas, niezależnie od wieku, że nigdy nie jest się zbyt dorosłym, by wziąć udział w fantastycznej przygodzie.

Spektakl dla widzów w wieku 6+

“Piotruś Pan”
J.M. Barrie
tłumaczenie: Maciej Słomczyński

premiera: 22 czerwca 2019 r.

adaptacja: Martyna Lechman
reżyseria, teksty piosenek: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
obsada: Natalia Wieciech, Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Łukasz Batko, Maciej Cempura, Piotr Osak, Marcin Ryl-Krystianowski, Mateusz Bernacik, Michał Surma
cyrkowcy: Mateusz Kownacki, Marzena Lesiak-Batko, Stanisław Korotyński, Stanisław Madej
muzycy z zespołu Ładne Kwiatki: Konrad Dworakowski, Kamil Stasiak, Paweł Jabłoński

produkcja: Maria Babicka (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego), Marta Olejniczak (Teatr PINOKIO w Łodzi), Agata Zubrzycka (Teatr PINOKIO w Łodzi)

W kolejnych dniach wakacji namiot cyrkowy odwiedzi 9 miejscowości w woj. mazowieckim, lubelskim i podlaskim. Pokazom spektaklu w trasie towarzyszą parada, koncert zespołu Ładne Kwiatki i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Wstęp wolny.

Zapisy na warsztaty i dystrybucję darmowych wejściówek na spektakle prowadzą lokalne ośrodki kultury.

PROGRAM OBJAZDU W TRASIE

Dzień I

15:00 Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku 6-12 lat

17:00 Finał warsztatów: parada ulicami miejscowości

Dzień II

18:00 Spektakl „Piotruś Pan” i koncert zespołu Ładne Kwiatki w namiocie cyrkowym

TERMINY I MIEJSCOWOŚCI

22 i 23 czerwca godz. 17:00 – ŁÓDŹ

Teatr Pinokio w Łodzi

25-26 czerwca – RZECZNIÓW

Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie

27-28 czerwca – PRZYŁĘK

Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku

29-30 czerwca – JANOWIEC

Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu

1-2 lipca – WOJSŁAWICE

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach

3-4 lipca – CHEŁM

Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie

5-6 lipca – OKSZÓW

Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm w Okszowie

7-8 lipca – SARNAKI

Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach

9-10 lipca – MIELNIK

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu I Rekreacji w Mielniku

11-12 lipca – ŁOSICE

Łosicki Dom Kultury

Spektakl „Piotruś Pan” to czwarty familijny projekt artystyczno-edukacyjny, który przemierza Polskę z namiotem cyrkowym w ramach programu „Lato w teatrze”. Od 2011 roku, gdy Instytut Teatralny odkupił namiot od właściciela Cyrku Bojaro, wyprodukowano trzy spektakle objazdowe „Gdzie jest Pinokio?” (2011, reż. Robert Jarosz), „Pippi Pończoszanka” (2013, reż. Konrad Dworakowski) i „Jak wytresować dziewczynkę?” (2015, reż. Michał Walczak). Trzy tytuły zostały w sumie zagrane blisko 150 razy!

Program Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainicjowany został w 2008 roku. Odpowiada on na potrzebę popularyzacji innowacyjnych praktyk z obszaru pedagogiki teatru, kształtowania widza teatralnego jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki oraz budowy platformy wymiany doświadczeń i myśli różnych środowisk odpowiedzialnych za edukację teatralną. Jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych przezDział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.latowteatrze.pl

Instytut Teatralny na FB –> www.facebook.com/instytutteatralny
Lato w teatrze na FB –> www.facebook.com/programLatowteatrze

Projekt realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatr Pinokio w Łodzi i lokalne ośrodki kultury w ramach programu Lato w teatrze. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.