Projekt „Punkty Kultury” to kontynuacja systemowych działań Teatru Pinokio w zakresie rewitalizacji społeczno-kulturalnej wśród grup o szczególnie utrudnionym dostępie do kultury, podopiecznych łódzkich streetworkerów, dzieci zagrożonych marginalizacją. Projekt, realizowany w tym roku pod hasłem – „Łączymy w mieście” – będzie polegał na regularnych spotkaniach z grupami dzieci i młodzieży (podopiecznymi Stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani i Świetlicy Podwórkowej przy ul. Pomorskiej 54 w Łodzi) oraz utworzeniu dwóch terenowych, stałych Punktów Kultury w ich najbliższym otoczeniu. Podczas spotkań uczestnicy będą wspólnie z artystami poznawać świat kultury, odwiedzać miejsca związane z kulturą oraz współtworzyć dzieła sztuki.
Tegoroczna edycja projektu „Punkty Kultury” rozpoczęła się w sobotę (23 września) wizytą w Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej. Dzieci mogły zobaczyć pamiątki szkolne i pomoce naukowe, którymi na co dzień posługiwali się niegdyś uczniowie: stare globusy astronomiczne, unikalną lunetę, model maszyny parowej, model telefonu Bella, czy stare kroniki szkolne. Uczestnicy odwiedzili też Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Łodzi, żeby wziąć udział w zajęciach z edukacji czytelniczej i medialnej. Dodatkową atrakcją soboty był Piknik promujący Budżet Obywatelski Miasta Łodzi w Szkole Podstawowej nr 46.
W niedzielę (24 września) uczestnicy projektu zwiedzili Skansen Architektury Drewnianej Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Na dłużej zatrzymali się w Muzeum Papieru i Druku w Domu Papiernika. Dzieci wykonały własnoręcznie papier czerpany, z którego później stworzyły “eko ptaki”. Wycięte z papieru i ozdobione wycinkami różnych materiałów posłużyły do zabawy w “Ptasie Radio”.
W październiku podopieczni „Punktów Kultury” wezmą udział w (m.in.): koncercie inaugurującym Dziecięcy Uniwersytet Artystyczny w Filharmonii Łódzkiej (7.10), zbieraniu dźwięków miasta podczas spaceru ze Suavasem Lewym (8/15.10), grze edukacyjnej „Ocal seans” w Muzeum Kinematografii (19.10), czy pikniku literackim i spacerze pod hasłem „Co mówi miasto?” z Anną Mrozińską (22.10).
„Punkty Kultury” potrwają do grudnia. Finałem projektu będzie Festiwal Punktów Kultury, na którym uczestnicy będą mogli zaprezentować wynik swoich prac przed opiekunami, pedagogami, przyjaciółmi i sąsiadami.
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.