SCENA RUCHU. WSZYSTKO SIĘ RUSZA

Spektakl jest adaptacją książki Toona Tellegena „Nie każdy umiał się przewrócić”, tłumaczenie Jadwiga Jędryas Copyright © by Wydawnictwo Dwie Siostry.
Reżyseria: Jacek Owczarek
Muzyka: Suavas Lewy
Obsada: tancerze Pracowni Fizycznej
Czyta: Ewa Wróblewska

Słoń, który spadł z wierzby. Mrówka, która nie może unieść tego, że wie wszystko. Czapla, która nie potrafi się przewracać. Jeż, który zawisł nad leśną polaną, jak słońce. Żółw marzący o tym, by głośno zaryczeć. Konik polny, który przeskoczył wszechświat. Te niezwykłe zwierzęta można spotkać tylko w magicznym lesie Toona Tellegena. Ich pełne absurdu i filozoficznej zadumy przygody wzruszają, bawią i zadziwiają widzów w każdym wieku. W spektaklu „Wszystko się rusza” czytanie bajek z książki „Nie każdy umiał się przewrócić” jest połączone z improwizacją ruchową i muzyczną. Tancerze i aktorzy z Pracowni Fizycznej, angażując młodych widzów w teatralną zabawę, uwrażliwiają ich na plastykę ciała i umożliwiają kontakt ze sztuką w oparciu o taniec, obraz i dźwięk.

Udało się zabawnie, dla dzieci, inspirująco pokazać, że w teatrze „dla małych” jest miejsce dla tańca współczesnego. Nawet bardzo. „Nowa jakość” (…) przekładająca na obraz, ruch, dźwięk coś, co jest istotą opowiadań Tollegena: zabawę (myślą), odkrywanie paradoksów i przyglądanie się relacjom. Kontakt-improwizacja. A to przecież świadomość siebie – swojego ciała, relacje, podążanie za partnerem, ale i zadbanie o swoje potrzeby i granice. Poczucie, kiedy można oddać swój ciężar i jak bardzo. Całkiem jak w świecie zwierząt z „Nie każdy umiał się przewrócić”, bez masek. W relacji.

Anna Mrozińska, blog Poza Rozkładem
Projekt został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2014. W ramach Sceny Ruchu Teatr Pinokio w Łodzi zamierza zapraszać zespoły, zajmujące się teatrem tańca i ruchu, aby stwarzać ciekawy kontekst dla twórczości własnej w tym zakresie.