TEATR POD CHMURKĄ

 

W ramach projektu edukacyjno-artystycznego „Teatr pod chmurką” zespół Teatru Pinokio w Łodzi dotarł do miejscowości o utrudnionym dostępie do kultury w województwie zachodniopomorskim i zaprezentował tam spektakl „Świnki 3”w reżyserii Łukasza Bzury. W każdej miejscowości artyści Teatr Pinokio rezydowali z Wozem Metafizycznym, czyli z mobilną sceną Teatru, przez 2 dni. Pierwszego dnia prowadzili warsztaty dla grupy 60 osób (cykl trzech tematycznych warsztatów z zakresu muzyki i teatru). Drugiego dnia prezentowali spektakl „Świnki 3” w Wozie w plenerze. Po spektaklu wszyscy widzowie byli zaproszeni do wspólnego muzykowania i biesiadowania przy ognisku.

Projekt „Teatr pod chmurką” ma charakter familijny. Jego celem jest integracja dzieci, rodziców, dziadków, rodzeństwa, opiekunów poprzez wspólne obcowanie ze sztuką. Ważnym aspektem jest pokazywanie sposobów na oryginalne i wspólne spędzanie wolnego czasu, kreatywną zabawę oraz rozmowę na trudne i ważne tematy.

 

 

SPEKTAKL

ŚWINKI 3 (Wilhelm i Jakub Grimm)

Premiera: 27 września 2014 roku

Reżyseria i adaptacja: Łukasz Bzura

Scenografia: Justyna Banasiak

Muzyka: Piotr Osak

Teksty piosenek: Konrad Dworakowski

Obsada: Hanna Matusiak, Małgorzata Krawczenko, Żaneta Małkowska, Łukasz Batko, Piotr Osak

W spektaklu „Świnki 3” dla dzieci od 4 roku życia Teatr Pinokio w Łodzi postanowił sprawdzić, jak bohaterowie znanej opowieści o trzech świnkach i wilku poradzą sobie z budowaniem oraz burzeniem domów na Dzikim Zachodzie. Ich perypetie toczą się pośród fruwającego pierza, w rytm dzikiej muzyki country i bluegrass, granej na żywo. Konwencja łącząca w sobie dwa gatunki filmowe – western i musical – sprawia, że spektakl pełen jest humorystycznych sytuacji oraz porywających piosenek. Za pośrednictwem mapetów twórcy przedstawienia opowiadają o dzikim świecie, w którym jedynym kodeksem jest prawo natury. Mówią o samotności „pośród swoich”, o trudach przyjaźni oraz o budowaniu nie tylko domów, ale i mostów.

 

Cykl warsztatów składał się z trzech godzinnych warsztatów z różnych dziedzin sztuki, nawiązujących do tematów poruszanych w przedstawieniu „Świnki 3”:

TEATRALNE OBSERWATORIUM – WARSZTATY Z TEATRU PRZEDMIOTU

Na warsztatach dzieci i dorośli, podobnie jak najmniejsza ze Świnek, nauczą się obserwować i kreatywnie patrzeć na otaczający świat. Na początku wybiorą sobie przedmiot, który znajdą pod ręką (w torebce, w miejscu warsztatowym, w kieszeni itp.). Za pomocą obserwacji jego struktury, dźwięku, możliwości ruchu itp. oraz kilku ćwiczeń teatralnych nauczą się, jak  go animować i sprawić, by ożywał w różnych formach i był nośnikiem różnych znaczeń. Następnie uczestnicy zostaną poproszeni o spojrzenie w niebo, znalezienie w chmurach skojarzeń i nazwanie ich jednym słowem, zapisanie tego słowa na kartce oraz prezentację innym uczestnikom. Na podstawie nasuwających się podczas prezentacji podobieństw, dzieci i dorośli dobiorą się w grupy i ze swoich słów stworzą jeden temat-tytuł. Następnie pod tym tytułem w grupach przygotują etiudy z użyciem wybranych na początku przedmiotów, które ożywią się i staną bohaterami opowieści. Celem warsztatów jest poznanie technik teatru przedmiotu, rozwijanie myślenia metaforycznego oraz zwrócenie uwagi, że sposobem  na nudę może być pobudzanie własnej wyobraźni.

Prowadzenie: Żaneta Małkowska i pomocnicy z zespołu artystycznego

ORKIESTRA DZIKIEGO ZACHODU

Na początku warsztatu dzieci i dorośli otrzymają od prowadzących przedmioty codziennego użytku kojarzone z Dzikim Zachodem, tj. ostrogi, rewolwer korkowiec, sita do płukania złota, sztabki złota, naszyjniki indiańskie, strzały, gwiazdy szeryfa itp. Uczestnicy będą testować, jakie dźwięki wydają te przedmioty i pod kierownictwem prowadzącego odkryją, z czego składa się muzyka i jak za pomocą różnych przedmiotów stworzyć orkiestrę. Następnie uczestnicy wspólnie nauczą się piosenki ze spektaklu „Świnki 3” pt. „Łańcuch pokarmowy” i wykonają ją przy akompaniamencie „dzikich instrumentów”. Celem warsztatów będzie znalezienie muzyki w przedmiotach codziennego użytku, poznanie piosenki ze spektaklu oraz zwrócenie uwagi, że rozwiązaniem na nudę może być rozwijanie kreatywności.

Prowadzenie: Piotr Osak i pomocnicy z zespołu artystycznego

MAPETY ZE SKARPETY

Podczas warsztatów całe rodziny będą przygotowywać mapety (technika lalkarska używana w spektaklu „Świnki 3”) z różnych materiałów recyclingowych. Po przygotowaniu swoich postaci dzieci i dorośli stworzą galerię mapetów, a następnie pod każdym z nich na przygotowanych kartkach uczestnik napisze swoje skojarzenie z danym mapetem (określenia osobowości, imiona itp.). Następnie każdy właściciel mapeta wybierze z powstałej listy najbardziej ciekawe dla niego słowo.   Na podstawie pasujących do siebie słów (klucz dobierany dowolnie przez uczestników), dzieci   i dorośli podzielą się na grupy, w których stworzą krótką etiudę przy użyciu swoich mapetów pod tytułem „Jak kogoś lubisz, to go zjadasz”. Celem warsztatów będzie poznanie technik animacji postaci, stworzenie własnej lalki oraz zwrócenie uwagi na to, że rozwiązaniem na nudę może być przyjaźń.

Prowadzenie: Łukasz Bzura i pomocnicy zespołu artystycznego