Ballady i romanse

Ballady i romanse

Adam Mickiewicz

Koprodukcja ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora Ateneum

Reżyseria: Gabriel Gietzky

Scenografia: Klaudia Laszczyk

Muzyka: Michał Zdrzałek

Choreografia: Szymon Michlewicz-Sowa

Multimedia: Paweł Szymkowiak

Wykorzystano projekcje studentów Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi: Macieja Bernasia i Mai Drząszcz-Van Reed “dziśszumimickiewiczszumidziś” oraz Natalii Godek “Świtezianka”

Obsada: Małgorzata Krawczenko, Natalia Wieciech, Łukasz Batko, Antoni Bradé, Piotr Osak, Piotr Pasek

Premiera:

Katowice 16 września 2022r.

Łódź-Katowice 22 października 2022r.

Łódź 18 marca 2023r.

Spektakl dla widza w wieku 12+

Czas trwania: 60 min

Gabriel Gietzky, reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na Romantyczność, Świteziankę, Lilie czy Rybkę nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna interpretacja lektury. Tym bardziej, że sam Mickiewicz pisząc Ballady i romanse miał do tych tajemniczych, wywodzących się z tradycji gminnych opowieści nie tylko emocjonalny stosunek, ale przecież i dystans.

Twórcy spektaklu spróbowali przyjrzeć im się z perspektywy współczesnego pokolenia młodych ludzi, którzy w wyjątkowym, fascynującym świecie pełnym fantazji, ludowych wierzeń i prawd moralnych niejednokrotnie odnajdą własne nastroje i dylematy, a również bliską im estetykę.

Aktorzy posługując się wielością form i technik, bawią się tekstem, ruchem, piosenką… Inscenizacja wykorzystuje bowiem różne konwencje teatralne, z groteską włącznie, zachowując jednak równocześnie ogromny szacunek dla wspaniałego mickiewiczowskiego wiersza.

Przedstawienie zrealizowano w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu Romantyczność 2022 związanego z dwusetną rocznicą wydania Ballad i romansów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Autorka plakatu: Kaja Renkas

fot. Tomasz Ogrodowczyk