Wojnokraka

Tekst: Magdalena Drab

Reżyseria: Grzegorz Grecas

Ruch sceniczny i tłumaczenie na PJM: Madi Rostkowska

Opracowanie muzyczne i teksty piosenek: Katarzyna Jackowska-Enemuo

Scenografia i identyfikacja graficzna: Maciej Rabski

Konsultacje psychologiczne: Aleksandra Lesiak

Konsultacje językowe: Iza Wielgus

Obsada: Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Dominika Kozłowska (gościnnie)/Madi Rostkowska (gościnnie), Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak/Żaneta Małkowska, Piotr Osak, Piotr Pasek, Natalia Wieciech

Prapremiera: 21 stycznia 2023r.

Spektakl dla widzów w wieku 9+

Czas trwania: 100 minut z przerwą

„Jesteśmy na podwórku. Dorośli twierdzą, że to parking, ale nie można dać się zwieść. To doskonałe miejsce do zabawy i siusiania. Często przychodzę tu z nimi – Alą i Olą. Jednak dziś poczułem nowy zapaszek. Zwęszyłem go. Nowy chłopiec. Śmierdzi innym psem, ale psa nie ma. Podejrzane. Czuć go smutkiem. Nie lubię smutku. Ale dziewczynki wydają się być zaciekawione.”

Spektakl „Wojnokraka” to teatralna odpowiedź na sytuację za naszą wschodnią granicą. Poprzez wykorzystanie baśniowych motywów i plastycznych metafor opowiemy o wojnie i emocjach, które towarzyszą nam tu i teraz. Jako twórcy czujemy się współodpowiedzialni za to, jak będą wyglądały pierwsze spotkania i relacje pomiędzy dziećmi z Polski i Ukrainy. Dlatego „Wojnokraka” to także opowieść o byciu „nowym” na podwórku, o potrzebie komunikacji i przyjaźni.

Projekt realizowany jest równocześnie w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym, co nie tylko zapewni dostępność spektaklu dla widzów g/Głuchych, ale też zaprosi osoby słyszące do świata bez słów, gdzie gesty znaczą więcej niż słowa. 

Dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.

Zdjęcia: Tomasz Ogrodowczyk

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.