ŁAUMA, CZYLI CZAROWNICA (TEATR IM. SZANIAWSKIEGO W WAŁBRZYCHU)

Inspirowana słowiańską mitologią i legendami ludów bałtyjskich opowieść o tym, że w obliczu zagłady świat może uratować jedynie empatia, miłość i stary dobry klasyczny Johnny Cash. Mądra i nowoczesna baśń dla całych rodzin.

NIC, DZIKA MRÓWKA, ADAM I EWA – ZMYSŁOWISKO (TEATR ANIMACJI W POZNANIU)

„Nic, dzika mrówka, Adam i Ewa” to tekst, który opowiada wyłącznie za pomocą słów, dźwięków, zapachów i drgań. Bo tak najlepiej opowiada się o tym, czego jeszcze właściwie nie ma, co dopiero się tworzy. Dzięki temu Nic jest prawdziwe, a odbiorcy bardziej wrażliwi na każdą pojawiającą się w tym młodziutkim świecie niespodziankę.

KSIĘGA DŻUNGLI (TEATR ANDERSENA W LUBLINIE)

„Księga dżungli” noblisty Rudyarda Kiplinga to jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych opowieści dla dzieci i młodzieży. To historia o poszukiwaniu tożsamości oraz próbie zrozumienia i oswojenia tego, co inne. To zaś – w dzisiejszym, pełnym ksenofobii, rasizmu i postępującego nacjonalizmu świecie – wydaje się dziś tematem trudnym, ale też niezwykle aktualnym.

BARON MÜNCHHAUSEN (TEATR ANIMACJI W POZNANIU)

Życie tytułowego Barona to ciąg nieprawdopodobnych zdarzeń, o których bohater opowiada z wdziękiem starego gawędziarza mitomana. Przytakujemy jego historiom, bo akceptujemy umowę zawartą między artystą a widzami. Czym jest teatr, jeśli nie jednym wielkim łgarstwem? A jeśli w kłamstwach i kłamstewkach Münchhausena kryje się prawda? Czy jesteśmy gotowi na to, by ją zaakceptować?

AKWARIUM (LJUBLJANA PUPPET THEATRE ZE SŁOWENII)

Używając prostego języka nauki, "Akwarium" przedstawia historię o podróżowaniu, spotkaniu i odchodzeniu. Koncepcja otwartej inscenizacji pobudza indywidualne dziecięce refleksje i kreatywne interpretacje. Spektakl zapoznaje dzieci z nauką na poziomie praktycznego eksperymentu, pokazując malownicze przestrzenie niezwykłej przygody z naukami przyrodniczymi w ekologicznym wydaniu.

BIBLIA RDZ. 12-25 i RDZ. 37-50 (NOWY TEATR W WARSZAWIE i CENTRALA)

Dwie części trylogii na podstawie Księgi Rodzaju. Michał Zadara w II części (Rdz. 12-25) inscenizuje historię Abrahama, natomiast III część (Rdz. 37-50) opowiada dzieje Józefa, ukochanego syna Jakuba, sprzedanego do Egiptu przez swoich braci.

MAŁE ŻÓŁTE I MAŁE NIEBIESKIE (LUTKOVNO GLEDALISCE MARIBOR ZE SŁOWENII)

Przez dynamiczne i wzajemne oddziaływanie kolorów, zarówno mali i duzi widzowie stają twarzą w twarz z wieloma ważnymi pytaniami na temat innych i samych siebie.

IMPRO NA 4

„Impro na 4" to kreacja czwórki artystów: muzyka, aktorów impro i artysty grafika. Czesław Mozil, Daniel Chmielewski, Matylda Damięcka i Maciej Nawrocki w formie impro opowiedzą historię, wspólnie wykreowaną na oczach publiczności.

ŻYRAFA (HOP SIGNOR PUPPET THEATER Z GRECJI)

Skarbonka o kształcie żyrafy przechodzi z rąk do rąk i ożywa w umysłach różnych posiadaczy. Bez niej, mały chłopiec straciłby jedynego przyjaciela, a miłośnik nieba nigdy nie wzniósłby się tak wysoko. Dzięki mieszaninie ożywionego i nieożywionego, historia eksploruje życie będące w każdym obiekcie, który niesie ze sobą emocje i sentymenty.

KSIĘŻYCOWO (TEATR OCHOTY W WARSZAWIE i ART FRACTION FOUNDATION)

„Księżycowo” to interaktywny spektakl dla rodzin z dziećmi do 2 roku życia, zapraszający do niespiesznego odkrywania wykreowanego świata, odpowiada na współczesny problem przebodźcowania. Budząc wyobraźnię i ekspresję uczestników, stwarza przestrzeń do rodzinnego spotkania i zacieśnienia więzi między dzieckiem i dorosłym.

GDZIEŚ INDZIEJ (LJUBLJANA PUPPET THEATRE ZE SŁOWENII)

„Gdzieś indziej” jest wzruszającą historią o absurdzie wojny i jej okropnościach. Jak okropności wojny wyglądają oczami dziecka? Tylko dzięki takiej perspektywie możemy w pełni zrozumieć absurd wojny.

UP SIDE DOWN (ARTS STATION FOUNDATION BY GRAŻYNA KULCZYK (POZNAŃ, POLSKA), STATION SERVICE FOR CONTEMPORARY DANCE (BELGRAD, SERBIA); LITTLE THEATRE DUSKO RADOVIC (BELGRAD, SERBIA); WELD (SZTOKHOLM, SZWECJA ); DE STILTE – THEATRE FOR CHILDREN (BREDA, HOLANDIA))

„Up Side Down” to wciągający, interaktywny spektakl, który łączy doświadczenie tańca współczesnego oraz sztuk wizualnych dla najmłodszych widzów. Przedstawienie zaprasza dzieci do wspólnej przygody, której mogą przyglądać się, w której mogą aktywnie uczestniczyć, i na której bieg mogą wpływać. Ta szczególna zmysłowa podróż pozwala wyostrzyć i ucieleśnić dziecięcą percepcję.

SYMFONIA DLA PORZUCONYCH RZECZY (MAX VANDERVORST Z BELGII)

Europejski czajnik staje się afrykańskim bębnem, podczas gdy jego dźwięk przenosi nas do Brazylii. Wykonawca przechodzi z jednego instrumentu na drugi, grając na każdym z nich. Staje się jednością z muzyką, mieszając struny, drewna, uderzenia, nuty, rytmy, modulacje i wymowy.

KAPITAN NEMO. 20 000 MIL PODMORSKIEJ ŻEGLUGI

Spektakl jest adaptacją najpopularniejszej powieści Juliusza Verne’a, autora ulubionych książek dzieciństwa, fantastyczno-naukowych powieści, w których brawurowe przygody mieszają się z filozoficznymi dywagacjami – i w których przegląda się cały XIX wiek.

ANDER-SEN

Wyobraźmy sobie, że w środku lasu mieszka Czarownica. Ani zła, ani dobra. Jest panią lasu i władczynią Słów, które mogą ułożyć się w opowieść o sile kreacji. Do Czarownicy przybywają zbłąkani wędrowcy i tułacze żądni przygód, także ci, którzy chcą spełnić swoje marzenia, pozbyć się trosk… - i tylko ona może im w tym pomóc…

newsletter