BILET DO TEATRU ZA 500 GROSZY!

Teatr Pinokio włącza się w ogólnopolską akcję “Bilet do teatru za 500 groszy” organizowaną z okazji Dnia Teatru Publicznego, która finansowana jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

13 maja (g. 12.00) zapraszamy na spektakl “Samograj” w reż. Konrada Dworakowskiego. Bilety dostępne wyłącznie tego samego dnia od g. 9.00 w kasie Teatru Pinokio. Jedna osoba ma możliwość zakupienia maksymalnie 5 biletów.

Opis spektaklu dostępny tu: https://www.teatrpinokio.pl/spektakle/samograj/

W tym roku Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie już po raz trzeci. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce – a więc teatr dostępny i mówiący w imieniu każdego – obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych w całej Polski była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnym roku i – o czym jesteśmy przekonani – uda się to także za kilka tygodni.

Dzień Teatru Publicznego oraz towarzysząca mu akcja „Biletu do teatru za 500 groszy” to szansa i zachęta dla tych, którzy na co dzień z różnych powodów rzadko korzystają z oferty teatralnej, na ich twórcze spotkanie z teatrem, którego nie muszą się obawiać i który bardzo łatwo daje się oswoić. Chcemy aby komunikat „otwarcia teatru na widza” w tym roku również wybrzmiewał mocno. Popularyzujmy teatr poprzez mówienie o jego życzliwości, obalając tym samym złudne przekonanie ekskluzywności i niedostępności (finansowej, ale i intelektualnej) scen publicznych.

Dzień Teatru Publicznego to także próba zwrócenia uwagi widzów na to, że ich obecność stanowi żywy dowód na konieczność istnienia teatrów publicznych, w całej ich różnorodności i liczbie. W tym roku po raz kolejny powtarzamy, że bez publicznego wsparcia teatr, jako idea i jako konkretne punkty na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć. To wyjątkowo ważne wskazanie i wzięcie odpowiedzialności za rolę teatru publicznego jako finansowanego ze środków publicznych miejsca debaty społecznej oraz narzędzia kształtowania wartości i postaw.