Teatr Pinokio w Finlandii

W ramach projektu ,,Czy Lailonia jest w Finlandii?” zaprezentujemy spektakl „Gdzie jest Lailonia?” na podstawie bajek filozoficznych Leszka Kołakowskiego w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Puppet Theatre Sampo w Helsinkach (6 maja o godz. 10.15 i 19.00) oraz na Mukamas 2016 – International Puppet Theatre Festival w Tampere (9 maja, godz. 19.30). Podczas wizyty w Finlandii aktorzy Pinokia przeprowadzą autorskie warsztaty połączone tematycznie ze spektaklem. Będą one również pretekstem do dyskusji na temat pedagogiki teatru w Polsce i Finlandii z wykładowcami i studentami z University of the Arts w Helsinkach.

Spektakl miał premierę 30 maja 2015 roku w ramach programu „Klasyka Żywa” realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Poruszana przez Kołakowskiego kwestia optyki, widzenia świata i próby rozumienia go, stanowi punkt wyjścia do postawienia wspólnie z widzem pytań o elementarne pojęcia filozoficzne, dotyczące zagadnienia prawdy, czasu, bytu, władzy, racji, wolności, indywidualności i wielu innych ukrytych w konstrukcji bajek Lailonii.

Spektakl otrzymał Złotą Maskę przyznawaną przez łódzkich recenzentów za najlepszy spektakl teatrów lalkowych w sezonie 2014/2015.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.