VII Teatralna Karuzela

Po raz siódmy rozkręcamy naszą Teatralną Karuzelę. Od siedmiu lat kręcimy się wokół najciekawszych wydarzeń i zjawisk w sztuce współczesnej dla dzieci i młodzieży, powstałych w Polsce i Europie. Każdego roku pytamy o najważniejsze sprawy z jakimi mierzą się dzieci i dorośli, szukamy dla nich wspólnego mianownika – ważnego i aktualnego tematu do dyskusji. Nie inaczej jest i tym razem.

Hasłem przewodnim VII edycji festiwalu uczyniliśmy pytanie – „Kto ty jesteś?”. Chyba każdy, duży czy mały, potrafi przytoczyć napisaną na nie ponad 100 lat temu przez Władysława Bełzę odpowiedź, a wielu z łatwością wyrecytuje cały „Katechizm polskiego dziecka”. I tu mówimy – STOP! Spróbujmy razem – dzieci, rodzice, dziadkowie, nauczyciele i każdy, kto zechce – odczarować zadane w wierszu pytania i wyjść poza schematyczne odpowiedzi. Przyjrzyjmy się uważnie samym sobie: kim jestem?, co mówią o mnie symbole i znaki, z którymi się identyfikuję?. Rozejrzyjmy się dookoła: co znaczy dla mnie miejsce, w którym mieszkam – ulica, osiedle, miasto, kraj, kontynent, planeta?. Zastanówmy się: czy mam wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość?, czym jest dla mnie wolność? i jak mogę o nią walczyć?. Czy mój krytyczny stosunek do rzeczywistości oznacza, że nie jestem jej przychylny? Porozmawiajmy o tożsamości i relacjach międzyludzkich, o współczesnym patriotyzmie i przywiązaniu do miejsca, o tradycji i o otwartości na to, co inne i nowe, o historii, teraźniejszości i przyszłości, przecież to ona jest największa zagadką i wyzwaniem.

Odetnijmy od pytań odpowiedzi, niech każdy dopisze je sam, porozmawiajmy o tym. My postaramy się stworzyć dla tej rozmowy właściwą przestrzeń, wpisując proponowane w ramach Festiwalu działania artystyczne i edukacyjne w ogólnopolską dyskusję na temat roli twórców awangardowych, toczącą się w związku z obchodami Stulecia Awangardy.

Do zobaczenia!

Festiwal jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Patroni medialni:

Radio Łódź, TVP3 oddział Łódź, e-teatr.pl, miastodzieci.pl, Magazyn dla Dzieci i Rodziców „Fika”

Partnerzy:

Poleski Ośrodek Sztuki, Teatr Szwalnia, Teatr V6, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, Łódzkie Centrum Wydarzeń, Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi, Zielona Łódź, Fundacja Transformacja, Kino w Trampkach, Lokal, Tubajka, Lody na Kole, Pan Rowerski