KAPITAN NEMO. 20 000 MIL PODMORSKIEJ ŻEGLUGI

Kapitan Nemo. 20 000 mil podmorskiej żeglugi

Juliusz Verne

adaptacja: Maciej Podstawny

na podstawie anonimowego tłumaczenia

reżyseria: Magdalena Miklasz

scenografia: Mirek Kaczmarek

muzyka: Anna Stela

video: Amadeusz Nosal

reżyseria światła: Piotr Nykowski

obsada: Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Natalia Wieciech, Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Maciej Cempura, Piotr Osak

Spektakl dla widzów w wieku 13+

czas trwania: 2 godziny 15 minut z przerwą

Wiek XIX trwa w swojej majestatycznej pełni. Jest wiekiem wiary w potęgę ludzkiego rozumu, w niegraniczone możliwości nauki, czasem potęgi – białego i bogatego – człowieka. To wiek pomnażania wiedzy i pieniędzy.

Białych plam na mapie jest wprawdzie coraz mniej, a ludzkość zaczyna powoli podnosić wzrok w kierunku gwiazd, lecz są jeszcze obszary niezbadane. Świat, którego ludzie mogą się tylko domyślać, zaczyna się tuż pod powierzchnią wód.

W oceanach dookoła całego świata pojawia się potwór. Niezidentyfikowany obiekt, przyczajony, budzący dezorientację i lęk. W wyniku starcia z tajemniczą siłą „Abraham Lincoln” idzie na dno. Z katastrofy ratują się tylko profesor Aronnax, Conseil i kanadyjski harpunnik Ned Land, osobnik pełen wigoru i zdrowego rozsądku, do tego osobliwie uzdolniony muzycznie. Rozbitkowie znajdują schronienie na pokładzie najnowocześniejszego na świecie podwodnego okrętu, maszyny wręcz nieprawdopodobnej – na „Nautilusie”.

Znajdują tam również towarzysza podróży, od teraz pana ich losu, genialnego żeglarza i inżyniera, który każe o sobie mówić „Nikt”, którego dusza jest bardziej nieprzenikniona niż ocean – a tajemnice mroczniejsze i bardziej dramatyczne.

Co pchnęło Kapitana na drogę irracjonalnej, melodramatycznej zemsty? Potęga wynalazków których jest autorem mogłaby rozwiązać wiele problemów ludzkości, tajemnica napędu jego okrętu wyprzedza stan ludzkiej wiedzy o epokę. Kapitan ze swojej pustelni, odcięty od cywilizowanych praw – i również od win ludzkości – prowadzi osobistą wendettę. Kim jest? Obywatelem prześladowanego narodu, zbiegłym niewolnikiem mocarstw, wyrzutem sumienia zachodniego świata. Spektakl jest adaptacją najpopularniejszej powieści Juliusza Verne’a, autora ulubionych książek dzieciństwa, fantastyczno-naukowych powieści, w których brawurowe przygody mieszają się z filozoficznymi dywagacjami – i w których przegląda się cały XIX wiek. Zamierzeniem twórców i aktorów jest powołać na scenie podwodny świat fantastycznej podróży, pełen pięknych obrazów, poezji i muzyki – podróży, podczas której zbliżymy się choć na krok do rozwiązania tajemnicy genialnego, niebezpiecznego kapitana.


newsletter

Font Resize