OPOWIEŚCI Z NARNII

Autor tekstu: C. S. Lewis  

Adaptacja: Radosław Paczocha           

Reżyseria: Gabriel Gietzky

Asystentka reżysera: Patrycja Węglarz

Scenografia: Julia Skrzynecka

Kostiumy, lalki: Klementyna Margolis

Animacje, grafiki: Jakub Romanowicz

Muzyka: Marcin Nenko

Ruch sceniczny: Szymon Michlewicz-Sowa

Reżyseria świateł: Karolina Gębska

Konsultacje z zakresu PJM: Agnieszka Raj-Kubat, Marta Magalska

Obsada: Łukasz Batko, Krzysztof Ciesielski, Małgorzata Krawczenko, Żaneta Małkowska/Ewa Wróblewska, Piotr Osak, Piotr Pasek, Anna Sztuder-Mieszek, Natalia Wieciech

Premiera nauczycielska: 26 listopada 2021 r.

Premiera: 27 listopada 2021 r.

Spektakl dla widza w wieku 7-107 lat.

Czas trwania: 100 minut z przerwą

„Opowieści z Narnii” to międzypokoleniowa, familijna propozycja repertuarowa dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Pierwszy tom cyklu książek autorstwa C. S. Lewisa był wielokrotnie adaptowany na potrzeby radia i telewizji, doczekał się także realizacji scenicznych. Jego ogromna popularność w dużej mierze wynika z możliwości odczytywania książki na co najmniej kilku poziomach i płaszczyznach – od poziomu nieskrępowanej wyobraźni, przez niezliczone odniesienia kulturowe, aż po płaszczyznę głęboko filozoficzną. Dzięki temu dzieci mogą odbierać ją jako bajkową opowieść o sile bliskości, która przezwycięża zło. Młodzież ma szansę odnaleźć się w rzeczywistości i historii czwórki rodzeństwa, obserwując proces ich przemiany i dojrzewania. Dorośli i seniorzy mają zaś możliwość dotarcia do ukrytych sensów, nawiązań mitologicznych, literackich, a nawet politycznych.


Twórcy spektaklu wykorzystują wielość kluczy interpretacyjnych książki C. S. Lewisa, a Piotr, Zuzanna, Edmund, Łucja, Tumnus i Aslan stają się dla odbiorców przedstawienia swoistymi przewodnikami po mechanizmach rządzących światem – nie tylko tym magicznie ukrytym za szafą.

Autor plakatu: Jakub Romanowicz

Zdjęcia: HaWa