WIELKIE PYTANIE

Wielkie pytanie

Wolf Erlbruch

tłumaczenie: Julian Kutyła

 

adaptacja i reżyseria: Marcin Jarnuszkiewicz

scenografia: Marta Zając

muzyka: Mateusz Dębski

obsada: Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Łukasz Batko, Krzysztof Ciesielski

premiera: 14.02.2015

 

Spektakl powstał z myślą o widzu w wieku 10+

czas trwania: 50 minut + 45 minut warsztaty

 

Bajka filozoficzna Wolfa Erlbrucha konfrontuje widza z różnymi odpowiedziami na, niewypowiedziane na scenie, pytanie o sens życia. Ze światem, którego każdy element posiada wartą dostrzeżenia indywidualność. Główny bohater – Człowiek – staje się
w strukturze spektaklu „Everymanem”, a sam spektakl – moralitetem. Motyw drogi przywodzi na myśl ścieżkę życia, podczas którego każdy z nas doświadcza i poznaje różne emocje, stany, byty oraz zjawiska. Wielkie pytanie otwiera przestrzeń do własnych przemyśleń – te zostaną uruchomione podczas działań warsztatowych. Istota przekazu zorientowana jest na odbiorcę otwartego na refleksję – zarówno na dziecko, jak i na dorosłego.

Dzieci z natury są przysposobione do filozoficznych dociekań. Dobrze znają swoją teraźniejszość i kontekst własnych doświadczeń. Warsztat rozwijać będzie umiejętność zadawania pytań oraz udzielania odpowiedzi. Grupy poruszać się będą w obrębie zagadnień i doświadczeń znanych oraz abstrakcyjnych.

Z recenzji:

„Spektakl jest minimalistyczny zarówno werbalnie, jak i plastycznie. Piękną, prostą scenografię zaprojektowała Marta Zając. Bohaterowie umieszczeni zostali w pierwotnej przestrzeni natury (ziemia, obłoki, rąbek nieba z pleksi, po którym spływa deszcz). Atmosferę budują odgłosy przyrody i gra światłem”.

Izabella Adamczewska, Ćwiczenia z myślenia w Teatrze Pinokio, „Gazeta Wyborcza”, 16.02.2015

Nagrody:

II nagroda za role w spektaklu dla Łukasza Batki na XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu

Nagroda specjalna Jury na Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” w Rzeszowie za ocalenie i pielęgnowanie metafizyki, sacrum, duchowości i osobnego wymiaru czasu w spektaklach Marcina Jarnuszkiewicza


newsletter

Font Resize