Opowieści bez granic – słowo, obraz, ruch

Teatr to dzieło, wykreowane z pomocą słów, obrazów, dźwięków, ruchu, ciała, muzyki. „Opowieści bez granic” – to propozycja warsztatowa, w której, tak jak i w teatrze, w opowiadaniu historii wezmą udział rozmaite dyscypliny twórcze.

Pędzlem i piórem – autorskie historie

W książkach dla dzieci ilustracja jest tak samo ważna jak tekst. Ale co się stanie kiedy książki wyjdą do nas i przemówią w parkowym otoczeniu, kiedy słowa połączą się z obrazami.

Bajki pomagajki – warsztat

Międzypokoleniowe spotkanie z wykorzystaniem elementów bajkoterapii i plastykoterapii, które wesprze najmłodszych w procesie oswajania podstawowych emocji, a rodzicom pozwoli spojrzeć na nie oczami dziecka.

Reflections – instalacja

Czy nasz ruch może być opowiedziany za pomocą dźwięku? Tańcząc poruszamy się do muzyki – a gdyby tak odwrócić znaną nam zależność i wydawać dźwięk za pomocą ruchu?

Cartoon-talks – warsztat

Cartoon-talks to warsztat ruchowy z komunikacji społecznej dla młodzieży. Zapraszamy do wspólnego przyjrzenia się relacjom w ich społecznościach poprzez bajki.

Żywa Biblioteka Łódź / Human Library Łódź – wydarzenie międzypokoleniowe

Teatr Pinokio w Łodzi wraz z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Fabryką Równości zapraszają na Żywą Bibliotekę.

Konstruktorzy. Początek opowieści – warsztat

Ku zdziwieniu wielu rodziców tym, co najbardziej intryguje i absorbuje małe dzieci nie są skomplikowane zabawki, ale przedmioty codziennego użytku – ze szczególnym uwzględnieniem ich ruchomych elementów. Otwieranie i zamykanie, odkręcanie i zakręcanie, włączanie i wyłączanie… Tablica sensoryczna daje młodym odkrywcom dostęp do przedmiotów będących zwykle poza ich zasięgiem. Eksplorowanie, badanie właściwości i nauka korzystania z poszczególnych elementów tablicy wspiera motorykę małą oraz stymuluje zmysły. Może także stanowić początek opowieści…

Plakat mówi – warsztat

Wspólnie z Andrzejem Wieteszką, znakomitym grafikiem, plakacistą, poznamy zasady dobrego projektu. Na warsztatach każdy uczestnik stworzy własny plakat w nawiązaniu do festiwalowego hasła Kula Fabula.

W drzewie, w trawie, w komiksie – warsztat

Warsztatowe spotkanie będzie okazją do stworzenia własnego mini komiksu, który jest świetnym narzędziem do tworzenia historii. W krótkiej formie postaramy się zamknąć opowieść – śmieszną, straszną, pouczającą, a może całkiem głupiutką, ale najważniejsze, że własną.

Podróże do Krainy Opowieści – warsztaty

Uczestnicy warsztatów uczeni będą wielu różnorodnych form bajkowych animacji.

Zielony – zagadka! – warsztat

Czy młody liść jest w tym samym kolorze, co liść w środku lata? Czy uliczne zielone światło to ten sam kolor, co lody pistacjowe? Spróbujmy opisać różnice między nimi. Czy kolory mogą mówić? W jaki sposób budują opowieść i jakie przekazują nam informacje? To pytania, na które pomoże nam odpowiedzieć znakomita ilustratorka, wydająca książki dla dzieci z Polsce i za granicą (Korea, Niemcy) Krystyna Lipka-Sztarbałło.

Bajki na nowo. Kula Fabula – warsztat

Co wyniknie ze spotkania bohaterów dwóch, trzech albo nawet czterech dobrze znanych bajek? Czy burzenie ustalonego porządku i mieszanie wątków może nieść ze sobą nową jakość, odkrywać zaskakujące sensy? Podczas twórczego warsztatu każdy z uczestników przyczyni się do stworzenia jedynej w swoim rodzaju (Kuli) Fabuli – historii, która, choć jeszcze nie opowiedziana, mogła się przecież wydarzyć.

Be Haiku – warsztat

Wiersze haiku, to najkrótsze wiersze w poetyckim świecie. Pochodzą z Japonii i zawierają 17 sylab. Jak ułożyć historie z 17 sylab, a może odrobiny więcej, tak by stworzyć krótki wiersz?! Jakie zestawy słów są śmieszne, poważne, zagadkowe? I kiedy stają się wierszem… W czasie spotkania poszukamy wspólnie i osobno odpowiedzi na te pytania.

Tańce Turlańce – laboratorium ruchu

Tańce Turlańce to doświadczanie ruchu w zabawie i kontakcie rodzic-dziecko. Zajęcia rozbudzają komunikację niewerbalną, głębszy kontakt dziecka ze sobą i możliwość wspólnej zabawy poprzez dotyk, ruch, taniec i wspólną improwizację.

Motylki – Kino w Trampkach

Gdy 5-letnia Sara czuje się szczęśliwa, w jej brzuchu nie tylko trzepoczą ich skrzydełka, ale wręcz można z nimi latać. I to dosłownie. Jej niekontrolowane unoszenie się nad ziemią budzi jednak niepokój mamy, a przede wszystkim lekarzy, którzy nie potrafią wyjaśnić, co dzieje się z dziewczynką.

Dzikie historie – warsztat

Co możemy namalować ruchem i słowem jako grupa i ja sam/sama?! Jak porusza się moje ciało, kiedy chce opowiedzieć historie poza słowami i odwrotnie, kiedy słowa wyprzedzają ruch?! Te pytania będą podróżowały z nami po przestrzeni parkowej, z której uczynimy jedyną w swoim rodzaju rezydencję niepodległego świata dzieci.

Kokdu – Kino w Trampkach

Rodzeństwo Su-min i Dong-min sprzedają kwieciste buty swojej babci za słodkiego, małego szczeniaka, którego znajdują na rynku. Niestety, kiedy śmiertelnie chora staruszka zostaje przyjęta do szpitala, chce odzyskać swoje obuwie. Dzieci czują się winne i wyruszają w podróż, która przekracza granice życia i śmierci.

Odkrywcy wyobraźni – warsztat dla uczestników gry terenowej

"Odkrywcy wyobraźni" to warsztat niespodzianka dla uczestników gry terenowej organizowanej przez Teatr Pinokio w Łodzi i kawiarnię Tubajka. Gra odbywa się w Parku Źródliska I i II i potrwa do 19 maja. Przeznaczona jest dla uczestników w wieku 7+.

Naturalnie jest COOL – warsztat

Słowo do słowa równa się nieskończoność! Jak rozumieć te łamigłówkę, przekonamy się wspólnie, przyjmując, że każda podjęta próba jest najlepszym z możliwych rozwiązań.

Na wskroś – Kino w Trampkach

Z powodu śmiertelnej choroby ojca i depresji matki nastoletnia Manon i jej młodszy brat Mimi mają być umieszczeni w rodzinach zastępczych… W tym samym czasie Montreal lat 70-tych kipi od rewolucyjnej energii. Ludzie biorą sprawy w swoje ręce. Dokonują desperackich czynów. Manon razem z bratem i dwoma kuzynami postanawiają zawalczyć o swoje szczęście.

Atlas stworów parkowych – warsztat

Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak – to znany i często nagradzany twórczy duet wspaniałych ilustratorów, obsypany nagrodami w Polsce i za granicą. W czasie festiwalowego spotkania zaproszą nas do stworzenia opowieści skupionej na naturze, z którą dialogują bardzo często w swoich autorskich książkach. Z pomocą tektury i kolorowych papierów zainspirują Nas do stworzenia zaskakujących obiektów – masek, strojów, rekwizytów.

Kawki na drodze – Kino w Trampkach

„Kawki na drodze” to łotrzykowska opowieść w duchu coming of age, której towarzyszy gatunkowy sztafaż kina drogi. Gdy Márę złapie policja, przypomną o sobie stare prawdy: dorosłym nie należy ufać, a na kumplach zawsze można polegać.

Obrazowo – warsztat

Komiks to gatunek zyskujący coraz większą popularność. Pamiętamy przygody m.in „Tytusa, Romka i Atomka”, które kształtowały naszą wyobraźnię w latach 80-tych. Berenika Kołomycka, młoda autorka komiksów, opowie o tym, jak stworzyć mini komiks z pomocą piłki do gry.

Dokąd mogę? Dokąd mi wolno? – warsztat

Podczas warsztatów ruchowo - performatywnych będziemy poszukiwać różnego rodzaju granic „wolności ciała”.

Republika dzieci – wernisaż prac uczestników warsztatów i koncert

Wernisaż prac uczestników warsztatów i koncert "Piosenki do grania na nosie".

Gra wojenna – Kino w Trampkach

Jedenastoletni Malte od dawna interesuje się sztuką wojenną i spędza czas na studiowaniu strategii bitew i kampanii. Po przeprowadzce do nowej dzielnicy chłopak trafia w sam środek konfliktu między dwiema bandami dzieci, których przywódcy walczą o panowanie na całym osiedlu. Chcąc określić swoje miejsce w nowym środowisku, Malte gorliwie zaczyna stosować swoją wiedzę w praktyce.

ANIMACJE W PARKU

Działania animacyjne prowadzone przez animatorów i animatorki Teatru Pinokio.

newsletter

Font Resize