CZARNOKSIĘŻNIK OZ

Czarnoksiężnik Oz

Lyman Frank Baum

tłumaczenie: Stefania Wortman

premiera: 5.03.2011

adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki

scenografia: Matylda Kotlińska

kostiumy: Wanda Kowalska

muzyka: Piotr Klimek

choreografia: Iga Załęczna

występują: Żaneta Małkowska, Anna Sztuder-Mieszek, Hanna Matusiak, Ewa Wróblewska / Marzena Lesiak-Batko, Łukasz Bzura, Piotr Osak, Krzysztof Ciesielski, Mariusz Olbiński, Tadeusz Płuciennik, Łukasz Batko, Małgorzata Krawczenko, Paweł Grala (gościnnie)

Dorotka z Kansas wraz z pieskiem Toto, najbliższym przyjacielem, w zaskakujących okolicznościach trafiają do fantastycznego kraju Manczkinów. Razem z nowo poznanymi przyjaciółmi, Blaszanym Drwalem, którego największym pragnieniem jest posiadanie serca, Strachem na Wróble, który marzy o rozumie i Tchórzliwym Lwem, któremu brak odwagi, choć jest duży i silny, podróżują w poszukiwaniu stolicy, Szmaradowego Grodu. Rządzący całym krajem czarnoksiężnik Oz ma im pomóc w zdobyciu tego, czego pragną. Dorotka i Toto chcą wrócić do domu. Zła Wiedźma z Zachodu próbuje pokrzyżować plany podróżnikom.

Historia dziewczynki i jej pieska pokazuje, że to czego pragniemy, jest bardzo blisko nas, ale często nie jesteśmy gotowi, aby to dostrzec. Dzięki ascetycznej scenografii to wyobraźnia widzów stwarza krainę Manczkinów, gęsty las i szlak wędrówki dzielnych bohaterów, słynną wybrukowaną żółtą kostką drogę. Obraz świata, którego centralny punkt stanowi Szmaragdowy Gród, budują również kolorowe, baśniowe kostiumy oraz wymowna choreografia w wykonaniu aktorów Teatru Chorea.

Z recenzji:

„Reżyser bez udziwnień, kombinacji i cudowania pięknie opowiedział historię przyjaźni wystawianej co krok na ciężkie próby. Na tle prostej scenografii (Matylda Kotlińska) wyjątkowego charakteru nabierają choreograficzne pomysły Igi Załęcznej i bajecznie kolorowe, zabawne kostiumy Wandy Kowalskiej”.

Agnieszka Jedlińska, Przyjaźń w krainie Oz, „Express Ilustrowany”, 10.03.2011.

Spektakl powstał z myślą o widzu od 5 roku życia.

czas trwania: 1 godz. 35 min. z przerwą


newsletter